Plnění z povinného ručení

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, byla mi poškozena přední část vozidla (nacouvalo do mne jiné vozidlo). Škodu hradí pojišťovna z povinného ručení viníka. Vozidlo je z r. 2014 a loni jsem si nechal na celou přední část nainstalovat ochrannou průhlednou folii proti odlétajícím kamínkům. Oprava poškozeného předku vozidla proběhla v autorizovaném servisu a cenu za opravu si uplatňuje servis přímo v pojišťovně. Já žádal pojišťovnu o úhradu ceny separátně nainstalované folie. Zaslal jsem jim fakturu z její instalace z roku 2015 s tím, že žádám o náhradu. Pojišťovna mi však telefonicky odpověděla, že mohou uhradit pouze navrácení vozidla do původního stavu tj. folii proplatí pouze v případě, že si tam nechám dát ihned stejnou a zašlu jim i novou fakturu. To však s ohledem na nový lak a záruky dělat nechci. Žádal jsem proto jen o úhradu loni zaplacené ceny s tím, že folii tam zatím znovu dávat nebudu a dám jí tam případně zase za rok. To pojišťovna odmítla. Mají na tento postup nárok? Nikde jsem nenašel, že bych musel jako poškozený dát vše ihned do původního stavu.

Doporučení časopisu dTest

Vztah mezi poškozeným a pojistitelem viníka nehody je založen ustanovením § 9 odst. 1 zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, přičemž § 6 odst. 2 písm. b) téhož zákona stanoví, že poškozenému se hradí způsobená škoda vzniklá poškozením, zničením nebo ztrátou věci. Škoda se hradí v rozsahu stanoveném občanským zákoníkem. Dle § 2915 odst. 1 občanského zákoníku se škoda nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích. Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk).

Z toho je patrné, že způsob náhrady škody si můžete Vy, jako poškozený, sám zvolit. Nemusí tedy vůbec dojít k navrácení do předešlého stavu, ale můžete zvolit finanční vyrovnání. Argumentace pojišťovny je tak zcela bezpředmětná.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest