Databáze nebezpečných výrobků

SZPI nařídila spol.Tesco stáhnout dvě šarže výrobků: meruňky a jádra lískových oříšků

- Meruňky sušené vypeckované á 200 g, označené šarží: L21400062D, DMT: 22/12/2014, od výrobce: ENCINGER, spol. s r.o., Bratislava, země původu: Turecko.

- Jádra lískových ořechů á 500 g, označené šarží: E02140022A, DMT: 23/03/2015, od výrobce: ENCINGER, spol. s r.o., Bratislava, země původu: Gruzie.

Kategorie Jídlo a pití - Jídlo + pití
Riziko Zdravotní
Nebezpečí

- Meruňky - ve 32 balení z 38 kontrolovaných byla zjištěna přítomnost živých či mrtvých škůdců. Ve všech kusech hodnocených kontaminovaných balení byl zjištěn nepříjemný zápach po kvašení.

- Jádra lískových ořechů - u všech kontrolovaných balení dané šarže byla senzorickým hodnocením zjištěna kontaminace plísní napadených jader a to v poměru 15% na balení.
Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Nařízení ztažení výrobků z prodejen.

Datum publikace 08.11.2014
Zdroj: SZPI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Lucie Procházková 14.11.2014 08:58

  A víte co mě taky štve? Dtest a jeho výsledky sleduju pravidelně a fakt se při nákupu řídím tím, jak testy dopadnou. Takže záměrně nekupuju prostě ten odpad, který v testu vyjde - s..čky ve složení, toxiny, víc náhražek než je zdrávo a nutno... A zrovna značku ENSA jsem si zapamatovala, že u vloni testovaných rozinek byla u třech druhů rozinek spolehlivě na 100% nezávadná. A ejhle, za rok ENSA pošle do světa zkvašené meruňky s hmyzem a plesnivé ořechy. Ok, když to člověk zachytí očima a nosem, tak je to hloupé, že si výrobek koupil a může ho leda vyhodit (nebo samozřejmě zkusit vrátit). Ale kolik takových skrytých plísní a jiných hnusů člověk v dobré víře ve zdravou výživu sní, pokud nejsou úplně zjevné?? Když už ani spolehnutí na značku nepomůže...

  reagovat

  R R
  • dTest 14.11.2014 13:21

   Nejen v testu potravin se ukazuje, že na značku většinou spoléhat opravdu nejde – jednotlivé výrobky od stejného výrobce se mohou kvalitativně lišit, odlišnou úroveň mohou mít i různé šarže, které mohou pocházet od různých dodavatelů. Vyplatí se proto sledovat jak naše testy, tak databáze, které na závadné produkty upozorňují.

   reagovat

   R R
 • Sebránek Jaromír 12.11.2014 17:20

  Proč se pouští tyto nebezpečné výrobky do obchodů? Proč se neprovádí kontroly po dodání ze zahraničí? Není pozdě provádět kontroly na prodejnách,kdy už je většinou část zboží prodána?Není proč se tedy divit,že se zvyšuje výskyt rakoviny a dalších nemocí,vyloženě u nás v ČR.! Mívali jsme jedny z nejpřísnějších norem a nyní se stáváme odpadiště Evropy !!!

  reagovat

  R R

Přihlásit