Databáze nebezpečných výrobků

sada na tvorbu pásků z gumiček "Webrahmen Set"

Hlášení RAPEX 50/2014

Sada obsahuje 2100 červených, žlutých, růžových, oranžových, černých, zelených, fialových a bílých gumiček o průměru 15 mm. V sadě jsou také ozdoby a spony. Výrobek se prodává v průhledném uzavíratelném plastovém obalu.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Chemické
Nebezpečí

Výrobek představuje chemické nebezpečí, protože ozdoby obsahují di(2-ethylhexyl)ftalát (DEHP) v nadměrném množství (naměřeno až 20,2 % hm.). Ftaláty mohou způsobit poškození  dítěte a mohou představovat riziko pro plodnost a vývoj pohlavních orgánů.

Země původu Čína
Rozpor s

Podle nařízení REACH jsou ftaláty DEHP, DBP a BBP zakázány ve všech hračkách a dětském zboží, zatímco ftaláty DINP, DIDP a DNOP jsou zakázány v případě, že se výrobek může dostat do úst dítěte.

Země záchytu Ohlašující: Německo
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Dobrovolná opatření: stažení zboží z trhu.

Datum publikace 26.12.2014
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Pavla Procházková 2.1.2015 17:41

  Před Vánocemi jsem v jednom zavedeném kamenném obchodě zakoupila tyto sady gumiček http://www.amazon.co.uk/Loom-Twisters-Case-1000-Bands/dp/B00K8JCLS2, jedná se tedy o sadu, na kterou tady upozorňujete?
  Děkuji.

  reagovat

  R R
  • Andrea - dTest 6.1.2015 20:10

   Dobrý den. Výrobek, který jste zakoupila (obsah 1000 kusů gumiček), nejspíše pochází od stejného výrobce jako výrobek, který je uveden v systému rychlého varování RAPEX (obsah 2100 kusů gumiček). Jelikož se liší obsah balení, nejedná se již o totožný výrobek, lze ovšem s určitou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že chemické riziko bude obdobné. Jak píšete, zakoupila jste uvedenou sadu gumiček v kamenném obchodě, takže předpokládáme, že jste jej zakoupila na území České republiky. Výrobek byl ovšem za nebezpečný označen ve Spolkové republice Německo a nahlášen tak do systému RAPEX, to však automaticky neznamená, že se za nebezpečný považuje i u nás. Záznam v RAPEX je pouze podnětem pro české dozorové orgány. Dokud výrobek nebude označen Českou obchodní inspekcí za nebezpečný, nevzniká Vám žádné právo z vadného plnění. Můžete ovšem zkusit reklamaci na základě záznamu v systému RAPEX uplatnit u prodávajícího. Jaké ovšem budou šance na úspěch, nedokážeme nyní odhadnout.

   Současně můžete podat i podnět České obchodní inspekci pro podezření na výskyt nebezpečného výrobku na webových stránkách COI. Ovšem je nám známo, že před časem Inspekce prováděla kontroly a testy některých gumiček a na českém trhu se podezření na výskyt nebezpečných gumiček nepotvrdilo. Nevíme však, zda testovali zrovna Vámi zakoupené.

   reagovat

   R R
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2018 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Občanské sdružení spotřebitelů TEST, 2018. Odpovědnost za překlad nese Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Přihlásit