Databáze nebezpečných výrobků

Marťánci nebezpečné svítilničky

Hračka je součástí balení potravinového doplňku „Marťánci s prebiotiky“.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení, zranění
Nebezpečí

Při zkoušce tahem se již při síle 34,5 N (požadavek normy je 50 N) ze vzorku hračky uvolnil převlečný kroužek, který jediný drží obě poloviny pláště výrobku pohromadě. Knoflíkové baterie jsou tak přístupné bez použití nástroje. Svítilnu lze tudíž velmi snadno otevřít pouhou rukou, a to za použití síly, kterou běžně vyvine i malé dítě.

Při zkoušce mechanické pevnosti výrobku rázovým kladivem jeho plastová schránka praskla a odlomil se z ní ostrý úlomek. Z rozbité schránky vypadly knoflíkové články, dioda LED, převlečný kroužek a plastový vypínač. Požadavku, že po zkoušce mechanické pevnosti nesmí hračka vykazovat žádné poškození, výrobek tudíž rovněž nevyhověl.

Při běžném způsobu použití hračky lze předpokládat, že nastane situace, při níž se může dítě zranit, tj. poškrábat, pořezat ostrým hrotem, spolknout nebo vdechnout knoflíkový bateriový článek. V důsledku toho hrozí riziko zablokování dýchacích cest, případně poranění dýchacího či zažívacího ústrojí. Z minulosti jsou známy dva případy, kdy dítě snadno během okamžiku rozebralo předmětnou hračku a v jednom případě dítě snadno přístupné knoflíkové články spolklo.

Země původu Hongkong
Rozpor s

Výrobce nesplnil požadavek stanovený technickou normou, že knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

ČOI prodej rizikového výrobku „Marťánci“ zakázala a distributoři následně stáhli tuto hračku z trhu.

Datum publikace 12.07.2013
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit