Databáze nebezpečných výrobků

Magnetky s motivem zvířátek

Magnetky v podobě kraba, žabky nebo včelky. 

Typ výrobku Krab s magnetem, No:74810 Žába s magnetem, No:74806 Včela s magnetem, No:74813
Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení, zdravotní
Nebezpečí

Při zkoušce provedené u tří vzorků hraček s magnetem se u dvou z nich oddělily malé části – magnety, které současně vykazují nebezpečnou vlastnost, kterým je nadlimitní index magnetického toku. Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobků lze předpokládat, že může nastat situace, při níž je možné zranění dítěte. Spolknutím nebo vdechnutím uvolněných malých částí může dojít k zablokování dýchacích cest, v případě magnetů i k poranění vnitřních orgánů (střev).

Rozpor s

Zjištěná „síla“ magnetů několika násobně přesahuje limit stanovený pro tento druh výrobků, tj. 50 kG²mm². Hodnota zjištěná u kraba je 189 kG²mm², u žáby 389 kG²mm². Dále se při zkoušce oddělily u všech tří výrobků malé části: klepeto u kraba, jazýček u žáby a tykadlo u včelky. Tyto velmi malé části se zcela vejdou do zkušebního válce a nevyčnívají z něj.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce prodej uvedených magnetek zakázala a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhl předmětné hračky z trhu. Výrobky byly po vyhotovení kompletní dokumentace nahlášeny kontaktnímu bodu RAPEX na MPO k dalšímu zpracování.

Datum publikace 22.09.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit