Databáze nebezpečných výrobků

Plastová kačenka

Různobarevné pestře zbarvené kačenky na kolečkách. 

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení, zranění
Nebezpečí

Při běžném užití výrobku, tj. při hře s hračkou, lze předpokládat situaci, při které může dojít ke zranění dítěte bezděčným vdechnutím nebo spolknutím uvolněných malých částí, s následkem zalknutí nebo udušení. Další riziko poranění představuje obnažený konec kovové hřídele, na níž jsou upevněna kolečka.

Země původu Čína
Rozpor s

Při zkoušce krutem, a to silou 0,32 Nm (požadavek normy 0,34 Nm), se oddělilo u jednoho vzorku křídlo, které se zcela vejde do zkušebního válce pro malé části.

Při zkoušce tahem došlo k uvolnění dalších malých částí, které se vejdou do zkušebního válce pro malé části a nevyčnívají z něho. Jedná se o tyto malé části hračky: křídla (uvolnila se působením silou 18,8 N a 23,4 N; po uvolnění předního kolečka (75,5 N), se uvolnilo i druhé kolečko s osičkou; na zadní kolečka stačila síla 75,4 N a 66,7 N. Požadavek normy je při zkoušce tahem 90±2 N.

U druhého vzorku byly výsledky zkoušky tahem obdobné: křídlo – 7,79 N; přední kolečko 89,8 N, tím se uvolnilo i druhé kolečko s osičkou; zadní kolečka 79,3 N a 88,6 N.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce prodej plastové natahovací kačenky zakázala a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhl předmětný výrobek z trhu. Po zpracování veškerých potřebných dokladů byla tato nebezpečná hračka nahlášena do systému RAPEX.

Datum publikace 22.09.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit