Jak vybrat tradiční pomazánkové

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.1.2023

Tradiční pomazánkové je vcelku unikátním česko-slovenským výrobkem, který jiné země neprodukují. Vybírat proto lze pouze z nabídky českých a slovenských mlékáren. Kořeny tradičního pomazánkového sahají do poloviny sedmdesátých let, kdy mlékárenský průmysl dostal úkol přinést tukovou pomazánku napodobující máslo, ovšem s lepší roztíratelností a nižším obsahem tuku. Zadání splnila liberecká mlékárna, která vsadila na kombinaci zakysané smetany, sušeného mléka a škrobu. Tyto ingredience zůstaly základem tradičního pomazánkového dodnes.

Původní název tradičního pomazánkového zněl pomazánkové máslo, ovšem od skutečného másla se velmi lišilo. Požadavky na složení tradičního pomazánkového ukládá vyhláška 397/2016 Sb. Podle ní jde o výrobek ze zakysané smetany, s přídavkem sušeného mléka s možností obohacení sušenou syrovátkou nebo sušeným podmáslím, obsahující mezi 31 % až 36 % mléčného tuku, a nejméně 42 % sušiny. Tučnost konkrétního výrobku je vždy uvedena na obalu coby součást výživových tabulek, případně může být zmíněna speciálním textem spolu s obsahem sušiny.

Odlišnosti mezi máslem a tradičním pomazánkovým nejsou jen v tučnosti a obsahu sušiny, ale i v senzorických vlastnostech. Výroba pomazánky je totiž založena na fermentaci směsi smetany a sušeného mléka (případně syrovátky). Výsledkem je sraženina mléčné bílkoviny a tuku, která svým vzhledem a konzistencí připomíná mnohem více výrobky z čerstvých sýrů (například žervé). Fermentace během výroby rovněž stojí za typickou nakyslou chutí a konečně se také tradiční pomazánkové od másla liší vyšší slaností.

Tradiční pomazánková se nabízejí v neochucených a ochucených variantách. Při výběru ochuceného pomazánkového másla doporučujeme kromě obsahu tuku sledovat rovněž množství soli a ve složení zkontrolovat procentuální podíl hlavní ochucující ingredience. Tradiční pomazánková obvykle neobsahují přídatné látky. Jedinou výjimkou je škrob, který je coby stabilizátor základní součástí všech receptur. Jeho funkcí je bránit přílišnému uvolňování syrovátky.

Ve srovnání s máslem nabízí o něco delší trvanlivost. Musíme však dodat, že to platí pouze pro výrobky v originálním uzavřeném obalu. Po otevření je třeba tradiční pomazánkové spotřebovat dříve.

Databáze testovaných výrobků

Tradiční pomazánkové (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Přihlásit