Test toustového chleba 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2023

Snad každý majitel toustovače se zavázal k tomu koupit čas od času toustový chléb. Bez něj totiž svůj přístroj nemůže dokonale využít. O kvalitě toustovačů jsme referovali už mnohokrát, na pečivo pro ně došlo nyní. Abychom vám dodali co nejvíce informací, otestovali jsme všechny běžné typy toustových chlebů: světlé, máslové a celozrnné. Vcelku jim není příliš co vytýkat, ale narazili jsme na zajímavou záhadu.

Vyplatí se připlatit za celozrnný nebo máslový toustový chléb? Nejen to se dozvíte v našem testu toustových chlebů. Téma jsme uchopili skutečně zeširoka. Do nezávislé laboratoře jsme totiž poslali celkem 29 výrobků zastupujících tři nejběžnější druhy toustového chleba: světlé, máslové a tmavé. Testovací program v nich zkoumal výživové hodnoty, chuť, výskyt plísní a přítomnost konzervantů.

Hledá se dobrý chléb

Největší vahou do celkové známky přispěly výsledky senzorického hodnocení. To pro nás zajistil 12členný panel zaškolených posuzovatelů, kteří u chlebů v syrovém stavu kontrolovali nejméně 15 parametrů. Nejméně proto, že u máslových a tmavých výrobků k nim přibyl ještě jeden navíc. Obecně si komise všímala konzistence, chuti, vůně i případných nedostatků. U tmavých a máslových chlebů ji navíc zajímala i hořkost, respektive intenzita máslové chuti. Kromě tohoto posouzení jsme při senzorické analýze rovněž sledovali, zda balení toustových chlebů obsahuje patku, či nikoliv. Můžeme prozradit, že jsme na okrajové plátky narazili pouze u jediné značky.

Významným blokem analýz rovněž bylo měření obsahu živin. Zajímaly nás tři: tuk, vláknina a sůl. Laboratorní výsledky ukázaly, že toustový chléb je v porovnání s běžným o něco vydatnější. Bývá zejména tučnější. Rovněž se potvrdilo, že tmavé toustové chleby a zejména ty celozrnné obsahují vyšší podíl vlákniny ve srovnání se světlými.

Z pece vychází čistý

Možná nejzajímavější výsledky přineslo mikrobiologické vyšetření sledující přítomnost koliformních bakterií a plísní. V žádném z testovaných chlebů se totiž žádné bakterie ani plísně nenašly. Za plesnivěním pečiva tak nestojí plísně, které by byly přítomné přímo v něm, ale zřejmě plísňové spóry běžně poletující ve vzduchu a uvězněné v obalu spolu s pečivem.

Některé toustové chleby deklarovaly přídavek chemických konzervantů. V laboratoři jsme nechali ověřit, zda výrobci konzervanty dávkují v souladu s předpisy a zda je poctivě přiznávají. Ani tato zkouška naštěstí neodhalila žádné prohřešky.


světlé toustové chleby (porovnat)

tmavé toustové chleby (porovnat)

máslové toustové chleby (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Toustové chleby (29 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2022


Přihlásit