Test salátových směsí 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2022

Listová zelenina je významným zdrojem vitamínu C, kyseliny listové, vlákniny a řady minerálních látek. Rozhodli jsme se prověřit, zda mísa salátu nemůže vedle mnohých benefitů skrývat také rizika. Otestovali jsme sedm balených salátových směsí, k tomu tři balení rukoly a dvě polníčku. Laboratoř mikrobiologickými a chemickými analýzami zjišťovala, zda saláty neobsahují nežádoucí bakterie či zbytky pesticidů, a nechyběly ani senzorické zkoušky.

Salátové směsi jsou balíčky čerstvé krájené zeleniny, jejichž základ tvoří především listová zelenina různých druhů. Často bývá doplněna dalšími složkami, například mrkví, červenou řepou nebo lístky polníčku či rukoly. Vzorky pro náš test jsme nakoupili jako běžní spotřebitelé v supermarketech a obratem je poslali do laboratoře, kde je čekala série různorodých analýz.

(Ne)škodní mikrobi

Nejprve jsme si posvítili na mikroorganismy vyskytující se v salátech. Mikrobiologický rozbor stanovil celkový počet všech přítomných mikrobů. Z většiny jde o neškodné druhy, které jsou v zelenině přirozené. Oproti tomu patogenní mikrobi jsou pro lidi jedním z hlavních zdrojů potíží a onemocnění z potravin. Nebezpečí představují především pro děti a oslabené jedince. Velmi nás tedy zajímalo, zda čerstvé balené saláty skrývají nějaká rizika. V druhém kroku jsme proto pátrali speciálně po nežádoucích bakteriích Escherichia coli, Listeria monocytogenes a Salmonella.

Laboratorní testy dále pokračovaly chemickou analýzou pesticidů, která se zaměřila na 700 látek používaných proti škůdcům a chorobám rostlin. Kontrolovali jsme, zda případná rezidua pesticidů nepřesahují zákonné limity.

Nejlepší saláty dle ochutnávky

V článku se také dozvíte, jak dopadly senzorické zkoušky salátových směsí, rukoly a polníčku. V laboratoři je ochutnával a posuzoval panel 12 odborných hodnotitelů, který sledoval jejich vzhled, čerstvost, čistotu, vůni, chuť i texturu.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


salátové směsi (porovnat)

polníček a rukola (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Salátové směsi (12 výrobků)
poslední aktualizace: 29.9.2022


Přihlásit