Test vanilkové zmrzliny 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2022

Přemýšleli jste někdy, co by mohlo být zmrzlinářským bestsellerem? Statistiky prodeje ukazují, že se o titul nejprodávanější zmrzliny dlouhodobě ucházejí vanilková a čokoládová. Druhou jmenovanou už jsme zkoumali, letos přišel čas na vanilkovou. V laboratoři jsme nechali ověřit její chuť i poctivost. Výsledky nás zaujaly. Na smetaně se nešidí, ovšem v řadě zmrzlin laboratoř nenašla přírodní vanilkové aroma.

V letní sezóně přinášíme test vanilkové zmrzliny. Zaměřili jsme se na velká vaničková balení, která podle statistik patří mezi nejčastěji nakupované. Ostatně samotná vanilková příchuť se řadí k nejoblíbenějším.

Do testu jsme plánovali zařadit zmrzliny všech možných kategorií: smetanové i ty s rostlinným tukem. Dobrá zpráva je, že smetanové krémy v nabídce výrazně převažovaly. Dále nás potěšilo, že v našem výběru 12 zmrzlin většina deklarovala, že za svou vanilkovou vůni vděčí přírodnímu vanilkovému aromatu.

V laboratoři jsme nechali ověřit poctivost zmrzliny z několika úhlů pohledu. Asi nejzajímavější sada zkoušek zkoumala, zda zmrzlina obsahuje skutečně přírodní vanilku. Ověření probíhalo ve třech krocích, kdy se pátralo po přírodním vanilinu, umělém vanilkovém aromatu a nakonec se u přírodního vanilinu pomocí izotopové analýzy potvrzoval jeho autentický přírodní původ. Výsledky těchto zkoušek nebyly příliš přesvědčivé. Z deseti zmrzlin, které se na etiketě hlásily k přírodní vanilce, dokázala zkouškou úspěšně projít pouze jediná. U čtyřech vzorků se přírodní vanilin nenašel a u dalších nebylo možné potvrdit jeho přírodní původ.

Další zkouška kontrolovala obsah tuku a ověřovala, zda smetanové zmrzliny neobsahují stopy rostlinných tuků. V tomto případě jsme na nic podezřelého nepřišli.

Na závěr zmrzliny prošly řadou praktických zkoušek: senzorickým hodnocením a testem stability. Ochutnávka neodhalila žádné zásadní prohřešky a hodnotitelé byli se zmrzlinami víceméně spokojeni. Při zkoušce stability se však ukázalo, že některé mražené krémy odtávají a odkapávají výrazně rychleji než ostatní. Nižší stabilita zmrzliny je nepraktická zejména při konzumaci.


zmrzliny deklarující přítomnost vanilky (porovnat)

zmrzliny se syntetickým aromatem (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vanilkové zmrzliny (12 výrobků)
poslední aktualizace: 4.8.2022


Přihlásit