TEST: ani drahá pračka nemusí dobře prát

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 21.1.2010   

Časopis TEST pravidelně testuje automatické pračky. Tentokrát se zaměřil na 14 modelů s předním plněním. Dražší pračky se umístily na předních místech, ale mezi horšími skončil i jeden výrobek s cenou přes dvacet tisíc korun. Nedokázal dostatečně dobře vyprat prádlo. Poprvé se v testu objevují i značky praček, které se v ČR řadí mezi populární - Goddess a Amica.
Časopis TEST testuje automatické pračky pravidelně každý rok. V testech se objevují modely renomovaných a nejprodávanějších značek, jako jsou AEG, Ardo, Bosch, Electrolux, Gorenje, Miele nebo Whirlpool. Letos byly do testu zařazeny i nové modely dosud netestovaných praček Amica, Goddess a Panasonic.  

Modely nově testovaných značek prokázaly různorodou kvalitu. Značka Amica s modelem AWSE 10D zklamala, se známkou „dostatečně“ patří k pračkám s nejhoršími výsledky za poslední dva roky. „I když se jedná o levnou pračku s cenou okolo osmi tisíc korun, nesplňuje základní požadavek, kterým je dobře vyprané prádlo,“ vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. O tisíc korun levnější pračka Goddess se známkou „uspokojivě“ je sice velmi hlučná a velmi špatně máchá, prádlo ale vypere dobře. 

Dvě pračky Panasonic, novinky této firmy, které se v České republice prodávají výhradně v síti prodejen Datart, se na první pohled liší pouze počtem otáček odstřeďování a drobnými detaily. Rozdíl v ceně činí téměř pět tisíc korun, rozdíl v kvalitě je ovšem obrovský. Dražší model získal celkovou známku „dobře,“ zatímco levnější známku „dostatečně“ a byl druhou nejhorší pračkou v testu. „Pračka Panasonic za dvacet tisíc se tak ocitla po boku pračky Amica. Ani ona neobstojí ve své základní funkci, kterou je vyprání prádla,“ dodává Beneš.

I když dlouhodobé zkušenosti ukazují, že dražší pračky jsou lepší než ty levnější, vybírat podle značky se nemusí vždy vyplatit. Různé modely jednotlivých značek se, až na výjimky, svou kvalitou velmi liší. Nejlepším vodítkem je vybírat podle výsledků testu konkrétního modelu. Časopis TEST je jediným nezávislým a objektivním zdrojem testů výrobků v České republice a jediným, který publikuje testy praček.

Test praček s předním plněním vyšel v lednovém vydání časopisu TEST. Kromě testu praček byly v lednovém vydání uveřejněny testy elektrických holicích strojků, digitálních fotorámečků a srovnání nabídky spořicích účtů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit