Test bezpečnosti užitkových vozů 2021

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.1.2021   

Dodávky jsou v současnosti populárnější než kdy dříve. Celosvětová pandemie poptávku po užitkových vozech ještě navýšila. Odborníci z programu Euro NCAP proto zaměřili svou pozornost na jejich bezpečnost. Řada z 19 testovaných dodávek bohužel nedosahuje na vysoké standardy nastavené osobními vozy.

Zatímco v nových osobních vozech jsou prvky tzv. aktivní bezpečnosti dnes již standardem, v segmentu dodávek jde stále spíše o novinku. „V porovnání s klasickými osobními vozy jsou dodávky velké a těžké, v případě nehody tak může dojít k vážnějším škodám a zraněním. Dnešní systémy aktivní bezpečnosti umí v mnoha případech kolizím zcela zabránit, nebo je alespoň zmírnit. Vzhledem k milionům dodávek na evropských silnicích je zvyšování jejich bezpečnosti klíčové,“ prohlásil generální tajemník Euro NCAP Michiel van Ratingen.

Nejnovější testy Euro NCAP se tak zaměřily na vozy kategorie N1 s hmotností do 3,5 tuny. Spadají tak do skupiny tzv. lehkých užitkových vozidel. Byl vytvořen testovací program, který umožňuje přímé srovnání 19 populárních dodávek, které v současnosti zabírají zhruba 98 % evropského trhu.

Testována byla funkcionalita autonomního krizového brzdění, systémů pro udržení vozidla v jízdním pruhu, monitoring řidiče a pasažérů, signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů i dalších prvků zvyšujících bezpečnost pasažérů i ostatních účastníků silničního provozu. Každá dodávka byla zatížena nákladem rovným polovině maximální přepravní kapacity. 

Nejvyšší hodnocení, tedy zlatou medaili, získaly Ford Transit, Mercedes-Benz Vito a Volkswagen Transporter. Stříbro si vybojovaly Ford Transit Custom, Mercedes-Benz Sprinter, Opel Vivaro, Peugeot Expert a Volkswagen Crafter. Bronz obdržel Citroën Jumper i Jumpy, Fiat Ducato, Iveco Daily, Peugeot Boxer a Toyota PROACE. Na chvost spadly Fiat Talento, Opel Movano, Nissan NV400, Renault Master a Trafic.

Hlavním zjištěním testu nicméně je, že bezpečnostní výbava dodávek je stále na relativně nízké úrovni – v naprosté většině případů jsou prvky aktivní bezpečnosti pouze doplatkovou výbavou. Euro NCAP má v plánu motivovat výrobce, aby pokročilé bezpečnostní systémy implementovaly v rámci standardní výbavy.



Přihlásit