Jak vybrat roušku a respirátor

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.4.2021

Náš test ukázal, že označení ochranných pomůcek – ústenek, filtračních polomasek neboli respirátorů i látkových roušek má velké mezery. V kamenných obchodech i na e-shopech lze nakoupit řadu výrobků s nedostatečným, či vůbec žádným českým textem. Přesto můžeme poskytnout několik rad, čeho si i na nedokonale označených obalech všímat.

První, co bychom na obalu či samotném výrobku měli hledat, je značka CE. Ta vyjadřuje, že daný výrobek patří mezi certifikované pomůcky a vyhovuje požadavkům evropských standardů.

Označení CE na ústenkách vyjadřuje shodu s normou EN 14683+AC. Takto označené ústenky jsou vhodné pro použití ve zdravotnictví a zabraňují tomu, aby nositel roušky šířil do okolí bakterie a kapénky. Míru ochrany vyjadřuje typové označení, které by se na obalu mělo rovněž objevit. Typ I zachytí alespoň 95 % bakterií (kapének), typy II a IIR nejméně 98 %. Na některých zdravotnických rouškách také můžete najít zmínku, že jde o pomůcku první třídy. Tato informace se neváže na účinnost roušky, ale jde o zařazení zdravotnického prostředku do třídy nízkého zdravotního rizika.

Značku CE můžete najít i na filtračních polomaskách alias respirátorech. Zde vyjadřuje shodu výrobku s požadavky normy EN 149+A1. Na rozdíl od zdravotnických ústenek slouží respirátory k ochraně dýchacích cest nositele, proto jsou konstruovány pro zachytávání prachových a aerosolových částic. Filtrační účinnost respirátoru závisí na deklarované třídě: respirátory FFP1 dokáží zachytit 80 % zkušebního aerosolu o velikosti částic 0,6 µm, třída FFP2 zadrží 94 % a nejdokonaleji filtruje třída FFP3 (99 %). Často se na dovezených respirátorech můžete také setkat i s označením KN95. Značka KN95 je v asijských zemích obvyklé zatřídění dle čínské normy GB 2626-2006 a filtrační účinností přibližně odpovídá hodnotě FFP2 dle normy EN149.

Pokud ochranné pomůcky značku CE nenesou, jde o „běžné“ necertifikované výrobky. Ty žádnou konkrétní úroveň ochrany negarantují, proto by neměly být používány ve zdravotnictví, ani jako pracovní ochranná pomůcka. Do této skupiny patří téměř veškeré látkové roušky, ale i jednorázové ústenky, které se v asijských městech nosí jako ochrana před smogem. Na obalech bývají často označeny jako „Civil Mask“. U čínských výrobků můžete často najít také originální čínsko-anglický kontrolní lístek, na kterém jsou ústenky proti smogu označeny větou „Not for medical use“.

V návaznosti na koronavirovou pandemii začala od 1. listopadu 2020 platit nová norma TNI CWA 17553. Jejím cílem je stanovení pravidel pro improvizované necertifikované roušky z různých materiálů. Ty se nově označují jako masky pro veřejnost CWA a mají zabránit v šíření kapének vylučovaných nositelem roušek. Maska CWA úrovně 70 % musí zadržet alespoň 70 % kapének o velikosti 3 µm, účinnější maska úrovně 90 % pak nejméně 90 % kapének.

Vzhledem k tomu, že jsou různé typy pomůcek vhodné pro různé situace, je třeba ještě před nákupem zvážit, co od roušky nebo respirátoru očekáváme.

  • Pokud chceme chránit sebe a okolí v rizikovém prostředí, pak budou vhodné respirátory tříd FFP2, FFP3, nebo KN95.
  • Pokud potřebujeme chránit sebe a své okolí v běžném prostředí, pak budou vhodné lékařské roušky nebo respirátory tříd FFP1, případně FFP2.
  • Pokud je naším cílem chránit zejména okolí a částečně i sebe před kapénkovou infekcí, pak stačí necertifikované roušky tkané, pletené i jednorázové.  

V ideálním případě by všechny pomůcky měly nést i návod k použití, ten však často chybí. Nejdůležitější je rozlišit, zde jde o pomůcku pro opakované, nebo jednorázové použití. Jednorázové výrobky v názvu obvykle obsahují slovo „Disposable“ a také piktogram přeškrtnuté dvojky. U respirátorů je opakovatelné použití vyznačeno písmenem R uvedeným u čísla normy. Jednorázové respirátory jsou na stejném místě označeny písmeny NR.

Pokud na výrobku chybí návod na použití, můžeme nabídnout tento obecný postup:

Před vyjmutím ochranné pomůcky z obalu si vždy umyjte ruce. Používáte-li roušku na opakované použití, dbejte na to, aby byla vypraná a řádně usušená.  Roušku uchopte za gumičky a nasaďte před obličej a zaklesněte za nos. Gumičky natáhněte za uši, po uchycení přetáhněte spodní okraj roušky přes bradu. Je-li ochranná pomůcka vybavena drátkem na utěsnění horní části kolem nosu, vytvarujte jej tak, aby k nosu dobře přiléhal. Poté už se vnější strany nasazené roušky nedotýkejte.

Při sundávání použitou masku vždy uchopte pouze za gumičky, na přední straně totiž mohou být virové částice. Sejmutou roušku vložte do plastového sáčku a zlikvidujte, případně dejte znovu vyprat. Prát by se mělo vždy alespoň při teplotě 60 °C a při praní nepoužívejte aviváž. Vyvařování roušek dělejte pouze tehdy, stanoví-li tak výrobce. Není totiž zaručeno, že všechny látky přečkají teplotu 100 °C bez úhony.

Norma TNI CWA 17553 dává k nošení roušek několik obecných rad. Vesměs jde o zkušenosti, které se nasbíraly během jarní vlny pandemie koronaviru.

  • Jste-li nemocní, rouška je nevhodná. Poraďte se se svým lékařem.
  • Vždy zkontrolujte, zda vám rouška správně padne a zda zakrývá váš nos, ústa a bradu. Doporučuje se, aby tato rouška byla nošena na holé pokožce; vousy mohou snížit účinnost filtrace pod uvedené limity.
  • Roušky nejsou vhodné pro děti do 3 let. Doporučuje se, aby děti mezi 3 až 12 lety byly během nošení roušky pod dohledem.

  • Rouška, která ztěžuje uživateli při prvním nasazení dýchání, se považuje za nevhodnou. Může vyžadovat určitý čas, než se s rouškou budete cítit pohodlně.
  • Rouška nenahrazuje ochranná opatření (pravidelné mytí rukou, fyzický rozestup, snížený kontakt s jinými lidmi). Minimalizuje průchod kapének slin při dýchání uživatele do okolního prostředí.
  • Nepoužívejte roušky, provádíte-li namáhavou fyzickou aktivitu.
  • Rouška specifikovaná pro opakované použití by měla být před prvním použitím vyprána, není-li výrobcem doporučeno jinak.
  • Roušky nelze dezinfikovat vymražením.
  • Pravidla pro fyzické rozestupy musí být dodržována, pokud je to možné, i při nošení roušky.
  • Látkové roušky nikdy nepoužívejte místo pracovních ochranných pomůcek, například pro práci s chemikáliemi.

Jak na domácí roušky

Na jaře 2020 celá země šila textilní roušky svépomocně doma. Pro ty, kdo by se chtěl k šicímu stroji znovu vrátit přináší norma CWA rovněž několik dobrých tipů:

  • K šití látkových roušek se používají hustě tkané materiály. Nepoužívají se lehké a volně tkané látky (např. panama). Zároveň však látka musí být dostatečně prodyšná, aby nebránila dýchání. Filtrační účinnost různých materiálů najdete v tabulce níže.
  • Používejte hladké, nedráždivé látky, které jsou dostatečně měkké a ohebné, aby byla umožněna jejich aplikace na obličej a zajištěno neprodyšné přilnutí.
  • Látky ještě před rozstříháním vyperte, minimálně při 60 °C. Odstraníte tak povrchovou ochrannou vrstvu z textilie a rozvolníte její vlákna.
  • Obličejová rouška by neměla být jednovrstvá, ale mělo by jít o spojení dvou až tří vrstev látky.
  • Při navrhování a sešívání roušky nepoužívejte svorky.
  • Při šití nedělejte vertikální švy podél nosu, úst a brady.
  • Látku nikdy nenahrazujte netextilními materiály, jako jsou sáčky do vysavačů, izolační materiál používaný při stavbě budov, dětské plenky apod.
  • Nepoužívejte látky, u nichž je možné, že byly ošetřeny škodlivými chemikáliemi, například ochranou proti hoření.

Prodyšnost různých druhů látek

materiál
záchyt částic o velikosti <0,3 µm
záchyt částic o velikosti >0,3 µm
prodyšnost - rozdíl v tlaku před a za rouškou
prošívaná bavlna 96 % 96,1 % 2,7 Pa
tenké bavlněné plátno, 1 vrstva 9 % 14 % 2,2 Pa
tenké bavlněné plátno, 2 vrstvy 38 % 49 % 2,5 Pa
flanel (65% bavlna a 35% polyester) 57 % 44 % 2,2 Pa
bavlna, 1 vrstva 79 % 98,4 % 2,5 Pa
bavlna, 2 vrstvy 82 % 99,5 % 2,5 Pa
šifon (90% polyester a 10% Spandex), 1 vrstva 67 % 73 % 2,7 Pa
šifon (90% polyester a 10% Spandex), 2 vrstvy 83 % 90 % 3 Pa
přírodní hedvábí, 1 vrstva 54 % 56 % 2,5 Pa
přírodní hedvábí, 2 vrstvy 65 % 65 % 2,7 Pa
přírodní hedvábí, 4 vrstvy 86 % 88 % 2,7 Pa
směs bavlna/šifon 97 % 99,2 % 3 Pa
směs bavlna/hedvábí 94 % 98,5 % 3 Pa
směs bavlna/flanel 95 % 96 % 3 Pa
Zdroj: American Chemical Society Public Health Emergency Collection


Přihlásit