Test česneku 2020

Publikováno v časopise 11/2020

V posledních letech jsme svědky stoupajícího zájmu o český česnek. Podle častého názoru zákazníků je nejlepší, rozumějme nejvýraznější. Právě to jsme se rozhodli prověřit v našem testu. Do laboratoře jsme poslali 17 balení česneku různého původu a nechali zjistit, jak jsou na tom s obsahem žádoucích i nežádoucích látek. A výsledek? Téměř jako vždy se ukázalo, že určit kvalitu pouze podle země původu nelze.

Česnek může v domácnosti zastat hned několik rolí. Jako zelenina nebo koření dodává pokrmům specifickou chuť, ovšem můžeme jej použít i jako prostředek pro posílení imunity. O českém česneku si často myslíme, že je nejlepší. Připravili jsme proto test česneku z různých zemí původu, abychom zjistili, zda je to pravda.

Do laboratoře jsme vyslali celkem 17 zástupců baleného česneku původem z České republiky, Španělska, Itálie a Číny. Aby byly výsledky co nejzajímavější, nechali jsme vedle běžného česneku otestovat i bioprodukci. V laboratoři na česnek čekalo měření štiplavosti, obsahu nežádoucích těžkých kovů a pesticidů.

Analýzy nežádoucích látek přinesly samé dobré zprávy, zjištěné nálezy těžkých kovů i pesticidů dokázaly pohodlně vyhovět předepsaným limitům. Všechny vzorky bez ohledu na zemi původu tak byly z tohoto pohledu bezpečné.

Měření štiplavosti přineslo zajímavější výsledky. Koncentrace účinných látek souvisejících s chutí, štiplavostí i zdravotními účinky česneku, se u jednotlivých vzorků lišily. Po zprůměrování jsme skutečně mohli konstatovat, že česnek z určitých zemí původu je „silnější“ než odjinud.


Testované výrobky - česneky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Česnek (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020


Přihlásit