Jak vybrat sušené houby

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.8.2020

Nepodařilo se vám nasušit zásobu vlastních hub? Nevadí, spolehnout se můžete na nabídku obchodů, které je dnes běžně nabízejí. Připravte se na cenu od 200 korun za 100 gramů sušených hřibů.

Většina sušených hub, které jsme nakoupili do testu, pocházela z Číny, bez ohledu na to, zda se jedná o houby lesní či typické spíše pro asijskou kuchyni. Houby původem z Česka však najdete při troše štěstí taky.

V nabídce obchodů naleznete jednodruhové sušené lesní houby i směsi. Mezi jednodruhovými dominují hřiby, ve směsích lesních hub se objevují ještě například klouzci, lišky nebo křemenáče. Používají se jako koření do jídla.

Jako asijské houby se označují Jidášovo ucho (černá houba nebo také boltcovitka) a shiitake (někdy také shitake či houževnatec), které nacházejí využití v kuchyni jihovýchodní Asie a Číny. V tzv. asijských směsích se může nacházet také hlíva nebo žampion.

Podle vyhlášky č. 157/2003 Sb. musí být maximální vlhkost prodávaných sušených hub maximálně 12%. Nízká vlhkost je důležitá pro to, aby se v houbách nemnožily mikroorganismy jako například plísně. Žádný předpis pro maximální limity těžkých kovů pro sušené houby v současné době není. Sušíte-li vlastní houby, dbejte na to, abyste se vyhýbali sběru na místech v blízkosti průmyslových zón, skládek a obecně míst, která by mohla být zdrojem kontaminace půdy těžkými kovy.

Databáze testovaných výrobků

Sušené houby (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2020


Přihlásit