Patří budoucnost ohebným mobilům? Otestovali jsme Samsung Galaxy Fold

Vydáno: 16.10.2019   

Samsung po odkladech konečně představil světu svůj dlouho očekávaný experiment - rozkládací telefon Galaxy Fold. Půjde o slepou vývojovou větev, nebo začátek nového trendu? 

Je to tablet, je to mobil, nebo něco úplně jiného? V každém případě jde o pozoruhodný přístroj, který našemu testu nemohl uniknout. Ve složené verzi vypadá jako velice úzký telefon s úhlopříčkou 4,6 palců. Po rozevření se však zjeví obrovský, 7,3palcový „hlavní” displej. Než se ale podíváme, jak si tato kuriozita vedla ve zkouškách, pojďme se v rychlosti podívat, co Galaxy Fold nabízí po stránce hardwaru.

Velikosti displejů jsme již zmínili – doplňme, že vnější má rozlišení 720 × 1680 obrazových bodů, hlavní obrazovka pak 1536 × 2152 pixelů. Přístroj pohání silný osmijádrový procesor, operační paměť má 12 GB. Velikost vnitřní paměti je 512 GB.

Vzhledem k rozkládacímu designu a dvojici displejů se část zkoušek (například testy odolnosti) musela provést dvakrát. Tělo a vnější displej hravě odolaly zkouškám poškrábání. Zato vnitřní displej, i vzhledem k tomu, že není ze skla, nýbrž je pokrytý plastovou fólií, poškrábete velmi snadno. Překvapení přišlo v pádovém testu – zatímco v rozloženém stavu vše proběhlo bez vážnějších zádrhelů, složený Fold utrpěl výrazné poškození.

Hodnocení displeje je i přes neortodoxní a dosud neozkoušené řešení poměrně pozitivní. Je však třeba myslet na to, že ohyb je na hlavním displeji znát pohmatem i pohledem. Otázkou tak zůstává, zda pro práci s internetem nebo multimédii není přeci jen pohodlnější využít tablet o odpovídající úhlopříčce.

Obavy panovaly kolem výdrže baterie, ta je však vzhledem k obrovskému displeji překvapivě velmi dobrá. Výsledky testu kvality fotografií i videí byly pozitivní, Fold za ostatními high-endovými telefony výrazně nezaostává.

Laboratoř zkusila pomocí speciálního robota výdrž zavíracího mechanismu. Po 37 000 cyklech hodnotitelé žádné selhání nezaznamenali.

Samsung Galaxy Fold se podle dostupných informací na našem trhu oficiálně prodávat nebude. Je však pravděpodobné, že se i tak najdou nadšenci, kteří si tento experiment a možného udavače budoucích trendů pořídí. Kdo by měl na Fold zálusk, musí si připravit závratné dva tisíce eur. 

První otestovaný skládací telefon najdete s více než padesátkou dalších zajímavých telefonů různých značek a cenových kategorií v našem velkém srovnání mobilů, které zařadíme do listopadového vydání našeho časopisu. 

Kromě toho si detailní výsledky nově i dříve otestovaných telefonů můžete prohlédnout v naší webové databázi, kterou pravidelně aktualizujeme. Výsledky jsou dostupné předplatitelům. 

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony (383 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Přihlásit