Těžké váhy Samsungu: Otestovali jsme Galaxy Note 10 a 10+

Sdílejte

Vydáno: 4.9.2019   

Podzim se v segmentu chytrých telefonů už tradičně nese v duchu představování vlajkových lodí největších značek. Mezi první letošní aspiranty na nejlepší telefony na trhu patří obří phablety Samsung Galaxy Note 10 a 10+. Jsou vynikající, jak je to ale s jejich útokem na titul nejkvalitnějších mobilních zařízení vůbec? 

Hardwarové specifikace nových modelů řady Note (často stylizované jako Note10 a Note10+, tedy bez mezer) na veřejnost unikly už před nějakým časem. A podle očekávání byly působivé. Note 10 disponuje displejem o úhlopříčce 6,3 palců a rozlišení 1080 × 2280 pixelů. Note 10+ je ještě o poznání větší, displej má v diagonále dokonce 6,8 palců a obraz tvoří 1440 × 3040 bodů. Svými rozměry tak prakticky splývá s malými tablety. Note 10 má interní paměť o objemu 256 GB, 10+ buď stejnou, nebo 512 GB. Obě varianty Notu pohání špičkový procesor Exynos 9825. Paměť Notu 10 oproti řadě 9 vzrostla o dva GB na současných 8 GB, luxusnější verze s10+ operuje dokonce s 12 GB.

Nejmodernější technologií se chlubí také fotoaparáty obou přístrojů. Note 10 má tři hlavní fotokamery, 10+ dokonce čtyři. Čtvrtá slouží jako 3D senzor měřící hloubku ostrosti a využití najde třeba při pořizování fotografií s efektem bokeh. Přední kamera je zapuštěna přímo do displeje, odpadají tak zbytečně velké rámečky nebo nevzhledné výřezy.

Na papíře i na obrázcích Galaxy Note 10 a 10+ zkrátka vypadají parádně. Nás však v testech zajímá, jak si výrobky vedou v praxi. Proto jsme obě novinky nechali otestovat podle totožných přísných kritérií jako u všech ostatních mobilů. Kromě testů kvality displeje, výkonu, výdrže baterie, kvality zprostředkování hovorů, obsluhy, kvality fotoaparátu a kamery, hudebního přehrávače, navigace nebo vybavenosti jsme se nebáli Samsungy podrobit testům odolnosti. Nový Note si proto zaplaval, vysprchoval se a stokrát spadnul na beton.

Výsledky příliš velké překvapení nepřinesly. Prakticky ve všech sledovaných parametrech se Note řadí k nejužší špičce. Negativa jsme hledali jen s obtížemi. Pracovníci laboratoře přesto narazili na pár drobností, které by náročným uživatelům, pro které je Note určen, teoreticky mohly trochu překážet.

Odemykání pomocí otisku prstu je sice pohodlné a spolehlivé, ve srovnání s Notem 9 ale trvá o něco déle. Připomeňme, že zatímco Note 9 měl senzor zabudovaný v zadní části přístroje, Note 10 ho schoval přímo pod displej. Jak už je u špičkových mobilů takřka zvyklostí, můžete zapomenout na klasický 3,5mm konektor pro sluchátka. U Notu 10 nejsou podporovány ani paměťové karty Použití USB-C konektoru je pochopitelné, nicméně v balení s mobilem dostanete pouze kabel z obou stran kompatibilní právě s USB-C konektory. Pro spojení se zařízeními se staršími vstupy proto budete muset přikoupit adaptér.

V celkovém hodnocení se Note v naší databázi řadí na pomyslné dělené první místo. Společně s ním žebříčku vládne na jaře otestovaný Galaxy S10. Lze tak říci, že Note 10 je velice zdařilou evolucí, revoluci ovšem nečekejte. Hlavní konkurence v podobě značky Apple nicméně má o čem přemýšlet a již teď jsme zvědavi, s čím se na podzim vytasí model iPhone 11.

Přihlásit