1) Jaké problémy mohou spotřebitele při nákupu vstupenek od přeprodejců potkat?
Spotřebitelé z celé Evropy hlásí problémy s nákupy vstupenek na kulturní a sportovní akce na neautorizovaných přeprodejních portálech. Například se jedná o:
- předražené vstupenky,
- nevpuštění na akci kvůli zakoupení vstupenky od neautorizovaného přeprodejce; v některých případech pořadatelé akcí přeprodej vstupenek omezují, avšak přeprodejní portály o tom spotřebitele neinformují a vstupenky i přes omezení nabízejí,
- nedodání vstupenky nebo dodání špatné vstupenky (na jinou akci, do jiné sekce stadionu a podobně),
- mylný dojem, že lístek byl zakoupen od oficiálního distributora (přeprodejci často „vyskočí“ jako první výsledek vyhledávání),
- nemožnost koupit vstupenku za její oficiální cenu (v případě řady akcí vstupenky téměř okamžitě zmizí z oficiální distribuce, aby se během několika minut objevily u neautorizovaných přeprodejců několikanásobně dráž),
- vážný nedostatek transparentnosti (žádná informace o původní ceně vstupenky, o umístění místa k sezení nebo o omezení přeprodeje),
- skryté poplatky, které se přičtou na konci rezervačního procesu (například rezervační poplatky nebo manipulační/dodací poplatky),
- problémy s kontaktováním zákaznické podpory,
- problémy s uplatňováním garance, kterou na vstupenky neautorizované portály poskytují.
2) Co by měli spotřebitelé dělat?
Důrazně doporučujeme spotřebitelům, aby kupovali vstupenky pouze z oficiální distribuce nebo od autorizovaných prodejců.
Autorizovaný prodejce má k přeprodeji vstupenek pověření od pořadatelů akce, kteří na svých stránkách uvádějí, koho prodejem vstupenek pověřili, případně také zda a jak je přeprodej vstupenek omezen. Nákup vstupenek přes neautorizovaného prostředníka je riskantní – kupujícím se může stát, že na akci vůbec nebudou vpuštěni nebo vůči nim budou uplatněny neférové podmínky. Proto je vhodné si prodejce vždy před koupí prověřit.
2. Buďte obezřetní v případě jakýchkoliv nejasností na webech se vstupenkami.
3. Nenechte se zlákat frázemi typu „zbývá už jen pár posledních vstupenek“, „rychle se prodává“, „20 dalších zákazníků si prohlíží vstupenky“ nebo „zbývá méně než 2 % vstupenek“, které přeprodejci velmi často používají.
4. Vždy si překontrolujte, zda neplatí zvláštní pravidla pro vstup na akci. Například může být spolu se vstupenkou nutné předložit doklad totožnosti jako důkaz, že vstupenku uplatňuje ten, kdo ji zakoupil. Pořadatel akce totiž může uplatňovat výrazná omezení, pokud jde o vstupenky od neautorizovaných prodejců.
3) O jaké portály se jedná?
V rámci Evropy operuje hned několik webů zaměřujících se na přeprodej vstupenek. Nejpoužívanější jsou Viagogo, StubHub nebo Mywayticket. Některé z nich působí v celé Evropské unii, některé zase jen v určitých zemích.
4) Jak neautorizovaný přeprodej vstupenek funguje?
Portály přeprodávající vstupenky obvykle tvrdí, že skrze ně prodávají vstupenky jednotliví spotřebitelé, kteří se z nějakého důvodu nemohou účastnit akce, na kterou si vstupenky koupili. Ve skutečnosti však portály využívají zejména profesionálové nabízející stovky vstupenek za „nafouknuté“ ceny. Vstupenky nakoupí buď s využitím specializovaných automatických programů (botů), nebo využijí několik kreditních karet.
Výsledkem je, že se na neautorizovaných přeprodejních portálech objeví tisíce vstupenek pár minut po tom, co je spuštěn oficiální prodej. V některých případech jsou vstupenky nabízeny přeprodejci dokonce ještě předtím, než jejich oficiální prodej vůbec začne.
5) Kde je v současnosti přeprodej vstupenek regulován?
Přeprodej vstupenek zakazuje nebo omezuje několik evropských zemí. Například v Dánsku nebo v Belgii je zakázán prodej vstupenek dráž než za cenu udanou na vstupence. Ve většině zemí však žádný specifický režim pro přeprodej není. Přehled pravidel pro přeprodej vstupenek v některých zemích EU lze nalézt na této webové stránce připravené sítí Evropských spotřebitelských center.
Na úrovni EU existuje několik směrnic, které mohou spotřebitelům poskytnout ochranu i v těchto situacích. Týkají se například zákazu užití nekalých obchodních praktik, nepřiměřených smluvních ujednání nebo povinnosti obchodníků poskytovat podrobné předsmluvní informace. Tato pravidla jsou zapracována i do českých zákonů.
V rámci nedávné rekodifikace spotřebitelského práva Evropské unie do něj byl zaveden zákaz dále prodávat vstupenky zakoupené prostřednictvím automatických programů (botů). Pravidlo by mělo být aplikovatelné přibližně v roce 2021.
6) Měl by být přeprodej vstupenek zakázán?
Nikoliv. Spotřebitelé, kteří se nemohou zúčastnit akce, na níž si koupili vstupenky, by měli mít možnost své vstupenky přeprodat.
Nicméně, současná situace, kdy velké společnosti vydělávají na přeprodeji předražených vstupenek spotřebitelům, je nežádoucí.
Spotřebitelé by také měli mít za všech okolností šanci koupit si vstupenku z oficiální distribuce za cenu uvedenou na vstupence. To bohužel často není možné, protože vstupenky z oficiální distribuce jsou vyprodané během chvilky a pár minut nato už je nabízejí přeprodejci za mnohem vyšší ceny. Řešením může být opatření, které již některé země zavedly – omezit prodej vstupenek za vyšší než oficiální cenu.
7) Jakými kroky reagují na popsané problémy spotřebitelů úřady?
Některé dozorové orgány v EU už uložily konkrétním přeprodejním portálům pokuty nebo proti nim zahájily soudní řízení. Problémem však je, že dané společnosti přesouvají svá sídla mezi zeměmi, aby se vyhnuly právní odpovědnosti. To je případ také nechvalně proslulého serveru Viagogo.
Viagogo nerespektuje soudní příkaz vydaný ve Spojeném království, kde na něj podal žalobu tamní úřad dohlížející na ochranu spotřebitele. Úřad oznámil, že bude usilovat o to, aby padlo rozhodnutí, že společnost pohrdá soudem, což by mohlo vést k přísným trestům. V mezidobí se přestěhovala do Švýcarska a USA.
Od ledna 2019 spolupracují národní dozorové orgány na evropské úrovni a mají silnější pravomoci, což jim umožňuje pokutovat, a dokonce ukončit provoz webových stránek, pokud by taková potřeba vyplynula z vyšetřování.
Spolu s dalšími spotřebitelskými organizacemi a Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC nyní vyzýváme síť národních dozorových orgánů na ochranu spotřebitele (síť CPC), aby začala koordinovaně hájit práva spotřebitelů a zajistila, aby přestalo porušování unijních pravidel ochrany spotřebitele portálem Viagogo.
8) Co dalšího spotřebitelské organizace v této věci podnikají?
Belgická spotřebitelská organizace Test Achats podala v roce 2017 hromadnou žalobu proti osmi přeprodejním portálům se sídlem v Nizozemsku, v rámci které požadovala pro spotřebitele kompenzaci (žaloba je stále v řešení), a další individuální žalobu za jednoho spotřebitele proti Viagogo (v tomto případě rozhodl soud ve prospěch poškozeného spotřebitele).
V Německu podalo spotřebitelské sdružení dvě žaloby na Viagogo, které jsou stále v řešení. Další německá spotřebitelská organizace vzbv připravila a v roce 2018 vydala právní studii na téma přeprodeje vstupenek.
Švýcarské spotřebitelské sdružení FRC podalo proti Viagogo trestní oznámení založené na tom, že společnost porušuje švýcarské právo na ochranu hospodářské soutěže. V roce 2018 Švýcaři spustili osvětovou kampaň se známými společnostmi jako FIFA, UEFA, FNAC nebo EBU (pořadatel soutěže Eurovize). Aktivity FRC vedly ke kampani, na které se podílíme v současnosti i my.
V Itálii spotřebitelská organizace Altroconsumo podala stížnost k tamnímu úřadu dohlížejícímu na ochranu spotřebitele a hospodářskou soutěž, což vedlo k pokutě ve výši 1,7 milionu eur, která byla uložena portálům Ticketone, Seatwave, Viagogo, Ticketbis a Mywayticket.
Dánské spotřebitelské sdružení Forbrugerrådet Tænk v současnosti podporuje informační kampaň spuštěnou dánským dozorovým orgánem, jejímž účelem je varovat spotřebitele před nákupem vstupenek od přeprodejců. Kampaň navazuje na předchozí aktivity, v rámci nichž získalo spotřebitelské sdružení podporu od více než stovky dánských festivalů, pořadatelů sportovních a kulturních akcí nebo autorizovaných prodejců vstupenek.
Ve Spojeném království provedla spotřebitelská organizace Which? rozsáhlý průzkum a o svá zjištění se podělila s tamními úřady.
Tématu se dokonce věnují i Australané, konkrétně spotřebitelská organizace CHOICE, která v roce 2017 vydala studii s názvem „Sold out: consumers and ticket resale industry“.
9) Kampaň švýcarské spotřebitelské organizace FRC
Švýcarská spotřebitelská organizace zahájila svou informační kampaň o problematice přeprodeje vstupenek v říjnu 2018. Po obdržení velkého množství stížností od spotřebitelů k danému tématu se organizace rozhodla zahájit ještě rozsáhlejší kampaň s pořadateli velkých kulturních a sportovních akcí, aby varovala co nejvíce spotřebitelů o rizicích spojených s přeprodejem. Mezi partnery jsou FNAC, UEFA a Evropská vysílací unie.