TEST: Vrchem plněná pračka vypere i pro velkou rodinu

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 20.8.2009   

Srpnové vydání časopisu TEST přináší test vrchem plněných praček. Vrchem plněné pračky jsou vhodné pro domácnosti s nedostatkem prostoru. Mají sice nižší kapacitu než předem plněné pračky, to může ale být i výhodou. Kvalita, ale i neduhy vrchem plněných praček jsou srovnatelné s předem plněnými modely.
Vrchem plněné pračky se v ČR prodávají méně než předem plněné modely, přesto ale mají své stálé zákazníky. Mezi ně patří především obyvatelé malých panelákových bytů. Do stísněných prostor koupelen se často vejde jedině vrchem plněná pračka. Někteří lidé také upřednostňují umístění ovládacích prvků a přístupu do pračky vrchem. 

Ceny vrchem plněných modelů se pohybují v podobných relacích jako předem plněné pračky. Nejdražší testovaná pračka značky Miele stojí necelých třicet tisíc korun, nejlevnější testovaný model, pračka Indesit, přes osm tisíc korun. Stejné hodnocení jako nejdražší pračka Miele získala také pračka AEG, jejíž cena je ovšem poloviční. „Naše testy ukazují, že často není nutné pro kvalitní výrobek sahat hluboko do kapsy,“ vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. 

Hlavním testovanou vlastností byla účinnost praní. Sedm z devíti testovaných praček obdrželo za samotné praní, tedy odstraňování nečistot z prádla, známku „dobře“. O mnoho horší výsledky ovšem pračky získaly za účinnost máchání. Nejlepší udělená známka v testu byla „uspokojivě“, tedy obdoba školní trojky. „Horší účinnost máchání je daní za nízkou spotřebu vody současných praček. Pokud máte doma někoho, kdo je citlivý na zbytky pracího prostředku v prádle, je nutné použít funkci intenzivního máchání, případně celý máchací cyklus zopakovat,“ vysvětluje Beneš.

Oproti předem plněným pračkám mají vrchem plněné modely zpravidla nižší kapacitu, většinou okolo 6 kilogramů prádla. Mezi předem plněnými pračkami není dnes výjimkou osmikilová nebo i vyšší kapacita bubnu. Šestikilová náplň je přitom postačující pro běžné praní prádla pro čtyřčlennou rodinu. Václav Beneš k tomu doplňuje: „Dnešní pračky mají nízkou spotřebu vody i elektrické energie. Nejvyšší efektivity lze ovšem dosáhnout, perete-li při plné kapacitě prádla pro daný program. Proto je lepší pořídit si pračku s nižší kapacitou, abyste ji ve většině případů zcela využili. Desetikilová pračka, v níž budete prát pět kilogramů prádla, se co do spotřeby nevyplatí.“ 
 
Test 9 automatických praček s předním plněním vychází v srpnovém vydání časopisu TEST.

Kromě testu praček vychází v srpnovém vydání časopisu test sušiček prádla, sluchátek a barev na vlasy a srovnání nabídky pojištění odpovědnosti za škody.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 519 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit