Test fotochromatických lyžařských brýlí 2019

Publikováno v časopise 2/2019

Správné lyžařské brýle by měly být pohodlné a chránit zrak před mechanickým poškozením, větrem i sluncem. Náročným laboratorním i praktickým zkouškám jsme podrobili 13 tzv. fotochromatických lyžařských brýlí, které umějí na základě intenzity světla měnit zatmavení zorníku. Výsledky těchto celkem drahých lyžařských pomůcek bohužel přinesly spíše zklamání. K nejčastějším prohřeškům patřila nízká UV ochrana, pouze dostatečné zatmavování na slunci a špatná odolnost před nárazy a poškrábáním.

Sjezdové lyžování a snowboarding se mezi Čechy těší velké oblibě. K nezbytnému vybavení pro tyto zimní radovánky patří lyžařské brýle. Nechráněné oči totiž na svahu dostávají pořádně zabrat. Vítr, sníh, led nebo voda v očích požitek s jízdy zrovna neumocní. Mnozí z nás před zakaboněnou českou zimou za lyžovačkou prchají třeba k našim jižním sousedům do Alp, kde mají přeci jen větší šanci na sjíždění sluncem zalitých sjezdovek. Také sluníčko představuje pro zrak zátěž a měli bychom ho před paprsky chránit.

Lákavou variantu pro každé počasí představují fotochromatické brýle. Ta mají samozabarvovací skla (správně tedy zorník), která umí do několika desítek vteřin zareagovat na intenzitu okolního světla – ve tmě jsou čirá, na slunci ztmavnou. Jsou vyrobena z materiálu obsahující fotoaktivní molekuly, které mění svou strukturu při vystavení světelnému záření o různých vlnových délkách. Měla by tedy poskytovat optimální výhled, ať už lyžujete pod zamračenou, nebo naopak prosluněnou oblohou. Odpadá tak nutnost brát si s sebou na hory dvoje brýle s tmavými a čirými skly nebo několik skel v případně brýlí s vyměnitelnými zorníky.

Výrobky, které slibují univerzální nebo multifunkční využití, přirozeně vzbuzují naši zvědavost a lákají k otestování. Zakoupili jsme proto třináct modelů brýlí se samozatmavovacími zorníky (každý bylo nutné pořídit v několika kusech) a zaslali je expertům, kteří jsou na sněhu i v laboratoři jako doma. Očekávání byla veliká už proto, že tyto brýle nejsou nic levného. Nejlacinější testovaný model vás přijde na osmnáct stovek, na nejdražší vám jen tak tak bude stačit bankovka s naším prvním prezidentem. A jak se dozvíte z následujících řádků, cena ani značka kvalitní výrobek nezaručuje.


Testované výrobky - lyžařské brýle (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Fotochromatické lyžařské brýle (13 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit