Test pracích gelů na vlnu a jemné prádlo 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2018

Svetry, vlněné ponožky nebo třeba hedvábná košile potřebují speciální péči a není radno je prát společně s oděvy z odolnějších materiálů. Pro vlnu a jemné prádlo existují speciální prací prostředky, na které jsme si posvítili v aktuálním testu. Všechny si odnesly celkově průměrné hodnocení, zázraky od nich tedy nečekejte. Body jim většinou ubíral méně úspěšný boj se skvrnami. Zato za srážení prádla či zachování barvy prádla dostávaly dobré nebo i velmi dobré známky.

Voda se k praní používala odnepaměti. Samotná příliš účinná není, a tak k ní lidé pro účely praní přidávali a dosud přidávají různé pomůcky a prostředky. K těm nejstarším patřily různé druhy hlíny, které byly schopné odstranit skvrny od bláta a prachu.  K praní se používaly v historii i další přírodniny, třeba kořeny, kůra nebo plody rostliny mydlice. Ta díky obsahu saponinů ve vodě pění a pomáhá tak z prádla odstraňovat nečistoty.  Jako efektivní čisticí pomůcky se osvědčily také soda a popel. Jimi se prádlo posypávalo poté, co se vložilo do nádoby s vroucí vodou. Následně se pro účely čistění mačkalo nebo se po něm i šlapalo.

Mýdlová opera?

Přesné informace o tom, kdy vzniklo první mýdlo, neexistují, první zmínky se ale objevují už někdy kolem roku 2000 před Kristem. Na očistné vlastnosti mýdla upozornil v 1. století našeho letopočtu i proslulý řecký lékař, doktor Galenos. K masovějšímu rozšíření používání mýdla došlo ale až na přelomu středověku a novověku, v době mezi 14. a 16. stoletím. Nejvíce se na jeho popularizaci podíleli Arabové, v Evropě pak Španělé. Ti vyráběli mýdlo z olivového oleje a popela mořských rostlin. K největšímu rozkvětu mýdlářství docházelo v oblastech ležících u moře, které poskytovalo dostatek surovin pro výrobu mýdel. V 19. a 20. století se již hovoří o průmyslové výrobě mýdla z přírodních či chemicky upravených tuků. Mýdlo se však v této době začíná primárně uplatňovat v oblasti osobní hygieny, zatímco praní ustupuje do pozadí. K pracím účelům se totiž už od počátku 20. století začínají používat syntetické prací prostředky. Hlavním impulzem k jejich masovější výrobě i používání byla první světová válka, a tedy i nedostatek tuku pro výrobu mýdla ve válkou zdecimovaných zemích, především Německu.

Nouze naučila…

K používání syntetických pracích prostředků začalo tedy docházet v podstatě „z nouze“, chemikálie se ale osvědčily a postupně se při praní od mýdla začalo houfně přecházet právě k nim. Už v polovině 60. let 20. století se například v USA prodalo více syntetických detergentů než mýdla. V průběhu desetiletí pak docházelo (a stále dochází) ke zdokonalování jejich složení a efektivity, například díky přidávaným enzymům, které by měly zlepšovat čisticí funkce nebo možnostem prát za nízkých teplot, případně specializovat se na různé typy látek.

Vlnu je třeba hýčkat

V letošním testu pracích prostředků padla volba na produkty na vlnu a jemné prádlo.To jsou materiály, které potřebují šetrné zacházení a speciální péči a je třeba je prát samostatně a za použití speciálních prostředků. Prověřovali jsme jak jejich schopnost odstraňovat skvrny, tak zachovat barvu prádla nebo nezpůsobovat jeho srážení.


Testované výrobky - prací gely na vlnu a jemné prádlo (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prací gely na vlnu a jemné prádlo (21 výrobků)
poslední aktualizace: 2.8.2018


Přihlásit