Test plnotučných hořčic 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2018

K párkům kečup, nebo hořčici? V odpovědi na tuto otázku je společnost obvykle rozpolcena. Výjimkou jsou ti, kteří si berou obojí. Kečupům jsme se naposledy věnovali před dvěma roky, tentokrát přišel čas na hořčice a naše volba padla na plnotučnou klasiku. Žádné překvapení se nekonalo. Hořčicím se vyhnuly závažné problémy, ovšem žádná ani výrazně neoslnila.

Po čtyřech letech jsme opět připravili test plnotučných hořčic. Zařadili jsme do něj 16 výrobků. Výběr jako obvykle zahrnoval jak renomované značky, tak produkty prodávané pod privátní značkou obchodních řetězců. Rovněž se v testu sešly všechny obvyklé způsoby balení hořčic – plastové kelímky, umělohmotné láhve i sklenice.

V testu jsme prověřovali dodržení požadavků, které na kvalitu hořčic klade vyhláška 398/2016 Sb. Z fyzikálně chemických parametrů nás tak zajímal obsah sušiny, cukru, tuku, minerálních nečistot a celková kyselost. Dále jsme pátrali po konzervantech a nežádoucích látkách. Sledovali jsme, zda výrobci dodržují povolené limity pro přídavek konzervantů a zda přítomnost těchto látek avizují na etiketách. Kromě konzervačních aditiv nás zajímal i obsah škodlivé kyseliny erukové.  Ta se přirozeně vyskytuje v hořčičném oleji a s ním přechází i do finálních výrobků.

Důležitou součástí testu bylo senzorické hodnocení zaměřené na příjemnost a intenzitu vůně, barvy, chuti, štiplavosti a hledání případných vad.  Štiplavost hořčic jsme navíc sledovali i chemickou analýzou obsahu allylisothiokyanátu. Tato látka se vytváří v mletých hořčičných semenech během výroby hořčice a stojí za pikantní chutí.

Výsledky testu byly poměrně vyrovnané. Nenarazili jsme na zásadní nedostatky, avšak žádná z hořčic ani nevynikala nadprůměrnou kvalitou.


Testované výrobky - plnotučné hořčice (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Plnotučné hořčice (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.8.2018


Přihlásit