TEST: Kvalitní novinky mezi digitálními fotoaparáty

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 16.4.2009   

Poslední generace digitálních fotoaparátů je po několika letech opět lepší než ta předchozí. I mezi jednoduchými kompakty lze nalézt přístroje s dobrou kvalitou snímků. Cenové rozdíly mezi jednotlivými kompakty neodpovídají rozdílům v kvalitě. Test přináší srovnání 62 přístrojů, jež jsou aktuálně na trhu.
Mezi 36 modely jednoduchých kompaktů, fotoaparátů určených pro nejméně náročné uživatele, je 7 modelů, které získaly hodnocení „dobře“. Jsou tedy kvalitní a vhodné ke koupi. Mezi těmito přístroji vynikají fotoaparáty značky Canon s šesti „dobrými“. Ostatní jednoduché kompaktní přístroje známých značek jsou spíše průměrné.  

Pokročilé kompaktní přístroje umožňují ruční nastavení některých parametrů expozice nebo i plné ruční nastavení. Jsou určené pro náročnější fotografy, kteří si ale nechtějí pořizovat drahou zrcadlovku. Celkové hodnocení kvality „dobře“ získalo 12 z 13 testovaných modelů“, ovšem „dobrou“ kvalitu snímků nabízí pouze pět přístrojů. Mezi pokročilými kompakty jsou zastoupeny fotoaparáty značek Casio, Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic a Ricoh. Fotoaparát Ricoh Caplio GX200 jako jediný získal pouze „uspokojivé“ hodnocení.

Ceny testovaných zrcadlovek pro pokročilé fotografy se pohybují od 13 do 39 tisíc korun. Pro zájemce o nákup těchto drahých výrobků připravil časopis TEST na svých webových stránkách tabulku s podrobnými výsledky zkoušek. „V tabulce naleznou čtenáři podrobné výsledky testu jak při použití automatického nastavení, tak při ručním nastavení expozice,“ vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Velké rozdíly byly shledány jak v rozlišení snímků, tak v jejich ostrosti nebo ve výkonech stabilizátoru obrazu. Detailní výsledky jsou k dispozici předplatitelům časopisu TEST na www.dtest.cz. 

Kompletní test digitálních fotoaparátů naleznete v dubnovém vydání časopisu TEST a na www.dtest.cz.

Kromě testu digitálních fotoaparátů vyšel v dubnovém vydání velký test dětských kočárků, dále výsledky zkoušek schůdků do domácnosti a srovnání nabídky termínovaných vkladů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).Přihlásit