Test sterilovaného hrášku 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2016

Kolik domácností, tolik receptů na ten pravý bramborový salát. Všichni zřejmě nebudou souhlasit, ale jednou z jeho ingrediencí je i sterilovaný hrášek. Chceme vás ušetřit nepříjemných překvapení v samotný den D, proto jsme s předstihem nakoupili 21 hráškových konzerv a nechali je zanalyzovat, projít ochutnávkou a důkladnou kontrolou. Žádným z nich byste salát vysloveně nezkazili, nicméně k dokonalosti svátečního menu by řada testovaných vzorků svým vzhledem či chutí nepřispěla.

Před nadcházející sezónu bramborových salátů a chlebíčků jsme přinesli test sterilovaných hrášků.  Do našeho výběru jsme nakoupili celkem 21 vzorků. V rámci srovnávání kvality na českém a zahraničním trhu jsme do testu zařadili i rakouský hrášek značky Bonduelle.

Během testu jsme ověřovali splnění požadavků vyhlášky 157/2003 Sb. a hodnotili fyzikálně chemické parametry – obsah minerálních nečistot, popela, celkovou kyselost a obsah soli. Velký důraz jsme kladli na senzorickou kvalitu výrobků. V tomto ohledu jsme známkovali vzhled, konzistenci, chuť, barvu a celkový dojem. S fyzikálními vlastnostmi i senzorickým hodnocením souvisel i další měřený parametr – tvrdost zrn. Pomocí penetrometru se měřila jednak síla nutná k proražení slupky hrášku, ve druhé zkoušce jsme zjišťovali sílu při tlačení do dužniny. V souvislosti s tvrdostí jsme zkontrolovali i obsah vápníku. Jeho vyšší koncentrace by mohla ukazovat na použití látek zpevňujících texturu hrášku.

Dále jsme pokračovali zbožíznaleckým posouzením. V jeho rámci jsme zjišťovali míru poškození hráškových zrn, obsah volných slupek a dodržení hmotnosti pevného podílu. Pozornost jsme věnovali i obalům. Zajímalo nás, zda jsou konzervy vybaveny očkem pro snadné otevírání, jak se s nimi manipuluje a rovněž jsme kontrolovali, zda nejsou plechovky napadeny korozí.


Testované výrobky - sterilované hrášky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sterilovaný hrášek (21 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2016


Přihlásit