Jak vybrat blu-ray přehrávač

Sdílejte

Aktualizováno: 30.6.2016

Blu-ray přehrávače nabízejí kvalitu obrazu i zvuku, které se klasická DVD při vší snaze nemohou rovnat. Abyste ale mohli využít všechen jejich potenciál, je třeba vlastnit kvalitní televizor s vysokým rozlišením.

1. Co je to blu-ray?

Jedná se o optické médium, nástupce DVD disků, které se na trhu začalo objevovat v roce 2006. Rozměrově je disk blu-ray stejně velký jako běžné CD či DVD, ale liší se způsobem záznamu dat. Oproti stále populárnímu a rozšířenému DVD nabízí výrazně vyšší kapacitu, díky které umožňuje záznam filmů ve vysoké kvalitě. Název tohoto formátu je slovní hříčkou a zároveň prozrazuje, čím hlavně bylo oné úžasné kapacity dosaženo – použitím tzv. modrého laseru pro zápis i čtení dat.

2. Jak rozpoznám blu-ray disky od běžných DVD?

Filmové blu-ray disky poznáte podle nápadně modré plastové krabičky a dále pak na přebalu i disku samotném naleznete logo blu-ray.

3. Proč vyměnit DVD přehrávač za blu-ray?

Vysoká obrazová kvalita především díky vysokému rozlišení

Filmy na blu-ray discích vás překvapí oproti DVD velmi vysokou kvalitou obrazu. Vysoké rozlišení (až 1920 x 1080 - což je až 5x více než u DVD) při reprodukci na Full HD televizoru na první pohled zaujme každého diváka. Ostrý obraz s nejjemnějšími detaily, hluboké a věrné barvy s vysokou gradací schopné vykreslit mnohem více odstínů barev. Nicméně dlužno podotknout, že k vychutnání si takto úžasného obrazu potřebujete televizor s minimálně Full HD rozlišením. Další podmínkou je „ideální“, tedy relativně malá sledovací vzdálenost od obrazovky. Se vzrůstající sledovací vzdáleností nad doporučenou klesá zážitek z obrazu s vysokým rozlišením.

Lepší prostorový zvuk především díky bezztrátovým formátům zvuku

Speciálně pro blu-ray disky byly vyvinuty nové zvukové kodeky, které dokážou divákovi zprostředkovat emotivnější zážitek než prostorový zvuk, jak jej známe z DVD disků a digitálního vysílání. Novodobé kodeky zvuku nabízejí více kanálů - až 7.1 oproti 5.1 z DVD. Laicky lze říci, že čím více kanálů (reproduktorů), tím realističtěji lze vykreslit zvukový prostor – tzn., že např. pohyb helikoptéry létající okolo nás je z více reproduktorů plynulý, rovnoměrnější a realističtější).

Dále přináší bezztrátovou kompresi zvuku, vyšší dynamiku, lepší odstup signálu od šumu, vyšší separaci jednotlivých kanálů a širší frekvenční rozsah – právě díky těmto zlepšeným parametrům se hovoří o zvuku s vysokým rozlišením. Bohužel ale ne všechny přehrávače, domácí kina a AV receivery umějí všechny nové audio formáty s vysokým rozlišením zvuku přehrávat. A to je kámen úrazu.

Chcete-li si plně vychutnat výdobytek prostorového zvuku s vysokým rozlišením, je zapotřebí vlastnit vhodný celý reprodukční řetěz (např. blu-ray přehrávač, AV receiver a vhodnou sestavu reproduktorů). Ve většině případů, vlastníte-li starší AV receiver či AV zesilovač, nevyhnete se jeho výměně, nemá-li analogový multikanálový 5.1 nebo ještě lépe 7.1 vstup. Totéž lze říci o reproduktorech. K zážitku z prostorového zvuku s vysokým rozlišením potřebujete vysoce kvalitní reprosoustavy. U běžně prodávaných domácích kin rozdíl mezi prostorovým zvukem z DVD a z blu-ray disku s vysokým rozlišením nepoznáte.

Přehrávání 3D filmů

Pokud chcete přehrávat trojzměrné filmy, nestačí jen příslušný televizor a brýle s funkcí 3D, ale budete muset investovat do speciálního blu-ray přehrávače.

Převod do ultra vysokého rozlišení

Některé přehrávače nabízejí funkci takzvaného upscalingu na UHD, tedy převodu obrazu do ultra vysokého rozlišení. Nejedná se samozřejmě o plnohodnotnou náhradu Ultra HD, jak ale ukázaly naše testy, u většiny přehrávačů skutečně došlo ke znatelnému zlepšení kvality. Skutečným Ultra HD přehrávačům se věnujeme v poslední části tohoto textu. Pokud nevlastníte Ultra HD televizor, je vám upscaling k ničemu a můžete zvolit jednodušší a často levnější přístroj.

Další vlastnosti

Obvykle bývají filmy na blu-ray discích uloženy ve více jazykových mutacích (např. český dabing, původní anglický jazyk, a další dabingové verze). Disk může nést i více formátů prostorového zvuku (např. Dolby Digital 5.1 pro starší přístroje a Dolby True HD pro nejnovější AV přístroje). Díky větší kapacitě může nést blu-ray disk oproti DVD ještě více jazykových a titulkových mutací a formátů prostorového zvuku.

Smart funkce a internet

Stále více spotřebičů v domácnosti patří mezi „chytré“. Blu-ray přehrávače v tomto ohledu nejsou žádnou výjimkou. Široké spektrum aplikací společně s možností připojení k internetu nabízí přístup k výrazně rozmanitějšímu obsahu, než by bylo možné u klasického pasivního sledování televize.

4. Regionální kódování

Obdobně jako DVD, i disky blu-ray mají tzv. regionální kódování, které zamezuje přehrávání disků dovezených z jiných regionů. Kód přehrávače najdete na zadním panelu a v návodu k obsluze. Pro Evropu (nikoliv EU) jsou určeny disky a přehrávače s regionem B. Kód disku je vyznačen na přebalu a disku samotném. Co to pro spotřebitele znamená? Na blu-ray přehrávači zakoupeném v Evropě (region B) si nepřehrajete disk, který je výhradně určen pro region A (např. Amerika) či C (např. Rusko a část Asie). Takže pozor na „levné“ nákupy blu-ray disků na zahraničních internetových obchodech – disky nemusí jít následně přehrát! Nicméně existují i disky, které jsou tzv. „region FREE“ či A B C - tedy přehratelné po celém světě (např. demo disky, cestovatelské dokumenty a některé hudební tituly). Ultra HD blu-ray disky by však již toto omezení mít neměly.

5. Zapojení

Blu-ray přehrávače jako nástupci DVD přehrávačů již nepoužívají lidově velmi známý a oblíbený SCART. Ten je u přístrojů nové generace nahrazen rozhranním HDMI. Hlavní výhodou HDMI pro spotřebitele je fakt, že vede obraz, zvuk a ovládací systémové povely jedním kabelem a že dokáže přenášet obraz a zvuk v nejvyšším rozlišení.

Obraz ve vysokém rozlišení je možné vést do televizoru i pomocí analogového YUV výstupu/vstupu, ale s určitými omezeními (max. 1080i a bez ovládacích povelů). Avšak zvuk ve vysokém rozlišení je možné přivést do AV receiveru pouze pomocí HDMI či analogového 5.1/7.1 výstupu (pouze za předpokladu, že má blu-ray přehrávač vestavěné příslušné dekodéry – vyšší modely). Pomocí běžného digitálního audio výstupu optického či koaxiálního nelze přenášet novodobé formáty s vysokým rozlišením zvuku.

Některé blu-ray přehrávače mají však pouze jeden HDMI výstup. Ptáte se, proč by jich mohly mít více? To pro případ, že budete chtít zapojit blu-ray přehrávač paralelně jedním HDMI kabelem do televizoru a druhým do AV receiveru. Má-li přehrávač pouze jeden HDMI výstup, musíte zapojit do série blu-ray přehrávač → AV receiver → televizor. A tudíž vždy, když chcete používat blu-ray přehrávač, musíte zapínat i AV receiver.

6. Příslušenství

Výrobci blu-ray přehrávačů obvykle dodávají přístroj bez potřebných kabelů, takže počítejte ještě s investicí do potřebné kabeláže.

Při nakupování vhodných kabelů si předem rozmyslete, jaké přístroje budete chtít mezi sebou propojit, na jaké vzdálenosti a jakými druhy konektorů. Také nezapomínejme na případné připojení k internetu.

7. Budoucnost blu-ray

Kvůli některým nedostatkům blu-ray formátu (vyšší cena a horší dostupnost filmových titulů) to vypadá, že stará dobrá DVD mají před sebou stále ještě nějakou budoucnost. A to především díky své pořád nižší ceně. Koupě DVD přehrávače je však dnes již takřka zbytečná. Vaše stará DVD totiž přehraje každý blu-ray přehrávač.

Rok 2016 je považován za jeden z přelomů v oblasti domácí audiovizuální zábavy. Tkví především v rozšíření ultra vysokého rozlišení. Ultra HD televizory jsou sice k mání již poměrně dlouho, dosud se ale potýkaly s nedostatkem obsahu v Ultra HD. To by měl vyřešit příchod Ultra HD blu-ray přehrávačů. Ty nabídnou především čtyřikrát vyšší rozlišení oproti Full HD. Obraz v Ultra HD tvoří působivých osm miliónů bodů. Díky vysoce dynamickému rozsahu a širokému barevnému gamutu neboli rozsahu bude divákovi zprostředkována podívaná v dosud nejrealističtějším zobrazení barev s vysokým kontrastem mezi osvětlenými a stinnými místy. V dohledné budoucnosti se nepočítá s filmy v Ultra HD rozlišení ve 3D, přehrávače nové generace tedy tuto funkci nenabídnou.

Databáze testovaných výrobků

Blu-ray přehrávače (17 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2016


Přihlásit