Jak vybrat suché krmivo pro kočky

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.8.2016

Trh s krmivem pro domácí mazlíčky je velmi specifický. Přestože krmivo samotné je určeno zvířatům, výrobce, produkt a zejména jeho vzhled cílí na člověka. Jednotlivé výrobky halí lákavé obaly a některé obsahují suroviny, o které samo zvíře nestojí, ovšem zákazník má příjemný pocit, jako by kupoval jídlo pro sebe. Proto existují výrobky například s borůvkami, brusinkami nebo špaldou. Jak tedy správně vybrat suché krmivo pro kočky?

Kočka je výlučný masožravec, který k životu nutně potřebuje bílkoviny, z níž přijímá důležité látky. První rozhodnutí, které musíme jako spotřebitelé učinit je, zda koupit krmivo suché v podobě granulí, nebo šťavnaté v podobě kapsiček, paštik nebo konzerv. Nelze říct, že jedno je lepší než druhé, obojí má svá pozitiva. Suché vydrží v misce déle „čerstvé“ a příznivě působí na kočičí chrup, ovšem obsahuje jen kolem 10 procent vody, což může pro kočku a její močové ústrojí představovat problém. Kočka, která je původem pouštní zvíře, totiž značnou část tekutin přijímá právě z potravy a někdy může být obtížné přimět ji pít. Naproti tomu šťavnaté krmivo z konzervy, které obsahuje kolem 80 procent vody, zase v misce rychle okorá a kočka, která je obecně citlivá na čerstvost (a někdy i správnou teplotu) své potravy, může o takovou potravu ztratit zájem.

Obsah masa nebo lépe, obsah bílkovin či proteinu je to, na co by spotřebitel měl při rozhodování o koupi krmiva pro kočku brát ohled. Čím je obsah masa a masných produktů vyšší, tím lépe. Maso je zdrojem bílkovin a také - pro kočky tolik důležitého - taurinu. Aminokyselina taurin se teplem během zpracování ničí, proto jej výrobci do krmiva přidávají. Jeho minimální obsah udávají někteří výrobci na obalu. Abyste měli představu o tom, kolik které krmivo taurinu obsahuje, není od věci tuto hodnotu na obalech hledat.

Čím tučnější jsou granule, tím rychleji kočku zasytí a tím méně je jich k zasycení potřeba.  Aktivním zvířatům lze tučnější granule doporučit, máte-li však doma žravou a nepříliš aktivního mazlíčka, vybírejte spíše granule s nižší kalorickou hodnotou. Lenošivým nebo bytovým kočkám s velkým apetitem by tučné granule z dlouhodobého hlediska mohly způsobit problémy s hmotností. Granule, které se blíží obsahem tuku 9 procentům, již lze považovat spíše za nízkotučné. Suché krmivo s nízkým obsahem tuku však může vyvolávat pochybnosti o tom, co vlastně obsahuje, a zda- li výrobce nepoužil na úkor tuku či masa obiloviny.

Kočka k životu obiloviny nepotřebuje, výrobci je však mohou přidávat do krmiva jako zdroj vlákniny. Vláknina je pro funkci kočičích střev a trávení důležitá, její obsah by se však měl pohybovat jen v rozmezí od 1 do 3 procent.  Po výživové stránce však kočkám obilniny a vláknina, kterou obsahují, nic nepřináší.

Sušené krmivo pro kočky a psy obecně lze zakoupit v baleních nejrůznější velikostí.  Pokud však nemůžete velký objem granulí rychle spotřebovat, nemůžeme koupi několikakilogramových balení doporučit. Granule jsou po otevření obalu vystaveny dlouhodobému působení vzduchu (tuk v nich může žluknout) a plísním (mohou vytvářet nebezpečné mykotoxiny). Podobné je to s koupí granulí na váhu, kdy nemáte možnost kontroly nad tím, jak dlouho v obchodě granule stojí a za jakých podmínek jsou skladovány. Ačkoli to nemusí být na první pohled cenově výhodné, menší balení jsou z hlediska zachování zdravotní nezávadnosti krmiva lepší volbou.

Databáze testovaných výrobků

Krmivo pro kočky (24 výrobků)
poslední aktualizace: 6.8.2015


Přihlásit