Euro NCAP: nárazové zkoušky pěti nových aut

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.6.2014   

Organizace Euro NCAP pravidelně testuje nové vozy z hlediska bezpečnosti. Pro spotřebitele a odbornou veřejnost se staly měřítkem bezpečnosti hvězdičky, které Euro NCAP na základě výsledků nárazových zkoušek uděluje. Pokud vůz dostane plný počet pěti hvězdiček, je to pro spotřebitele jasná zpráva – vůz je bezpečný. Mezi nově otestovanými vozy získal pět hvězdiček pouze Volkswagen Golf Sportsvan, čtyři hvězdičky dostal Ford Tourneo Courier. Dvojčata Citroën C-Elysée a Peugeot 301 společně s Renaultem Mégane obdržely jen tři hvězdy.

Počet hvězdiček je závislý na výsledcích ve čtyřech kategoriích: ochrana dospělých, ochrana dětí, ochrana chodců a aktivní bezpečnost. VW Golf Sportsvan získal velmi dobré známky ve všech čtyřech kategoriích. Při nárazových zkouškách s dospělými mírně zaváhal pouze v bočním nárazovém testu do sloupu, kdy byla ochrana hrudníku a pánve slabší.

Ford Tourneo Courier skončil se čtyřmi hvězdičkami, protože mu uteklo velmi dobré hodnocení za aktivní bezpečnost (pouze 56 procent). Mimo jiné za to může absence bezpečnostních systémů jako autonomní krizové brzdění nebo udržení vozu v jízdním pruhu. Za ochranu dospělých cestujících, dětí i chodců dostal velmi dobré známky a jako jediný z nových vozů je kompatibilní s novými iSize autosedačkami.

Tři hvězdičky, za které je vůz ze strany organizace Euro NCAP většinou vystaven kritice, byly uděleny hned třem adeptům – respektive jen dvěma, protože Citroën C-Elysée a Peugeot 301 jsou totožné automobily. Vozy ze země galského kohouta dostaly špatné hodnocení za ochranu chodců a aktivní bezpečnost. Hodnoty naměřené figurínami ukázaly slabší ochranu jak při čelním, tak při bočním nárazu. Při nárazových zkouškách s dětskými figurínami jsme zaznamenali poměrně velké síly v oblasti krku i hrudníku. A nejnižší známka byla udělena za aktivní bezpečnost – ve výbavě vozu chybí připomínač nezapnutých bezpečnostních pásů.

Renault Mégane v karosářské verzi hatchback také skončil mezi tříhvězdičkovými auty. Příčinou bylo špatné hodnocení aktivní bezpečnosti, za kterou dostal jen tři hvězdičky. Přestože ostatní kategorie ochrany byly hodnoceny pěti hvězdičkami, celková známka nemohla být lepší než tři hvězdičky. Kamenem úrazu byl v tomto případě systém pro připomínání nezapnutých bezpečnostních pásů. Pro přední sedadla fungoval bezchybně a získal plný počet bodů, ovšem systém pro zadní sedadla neuspěl. Informace o stavu bezpečnostních pásů je totiž podávána textovou zprávou, ovšem v nabídce nejsou k dispozici všechny jazyky. Jakmile Renault tento drobný nedostatek vyřeší – nejspíš nahradí textovou zprávu grafickým symbolem – vůz dostane čtyři hvězdičky.

Podrobné výsledky (i dříve otestovaných vozidel) naleznete v naší databázi www.dtest.cz/crashtesty.

Databáze testovaných výrobků

Crashtesty (839 výrobků)
poslední aktualizace: 25.10.2022


Přihlásit