Ne každá povánoční sleva se vyplatí

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Češi na slevy slyší, a proto většina obchodů začne zákazníky již brzy lákat na již tradiční povánoční slevy. Mnozí obchodníci ani nevydrží čekat tak dlouho a s výprodejovými cenami přijdou již před Vánoci a později je sníží ještě více. Většina prodejců si v dnešní době dává pozor, aby při označování výrobků a tvorbě slev postupovala v souladu se zákonem, najdou se však stále i ti, kteří povánoční „nákupní horečky“ zneužívají.

Čeští spotřebitelé se naučili využívat oblíbených povánočních slev a výprodejů, a tak mnozí z nich odsouvají hlavní nakupování až na období po svátcích. Jak ukazují zkušenosti z minulých let a některé stížnosti zákazníků na naší poradenské lince, ne každá sleva je skutečně slevou a ne každá výhodná koupě se opravdu vyplatí.
 

Jakými triky se prodejci snaží přelstít zákazníky?
 

Spotřebitelská poradna dTestu

Do nepříjemné situace se může dostat každý, proto vám přinášíme informace, jak se co nejefektivněji domoci svých práv s naší pomocí: 

1) Uložte si do telefonu číslo poradenské linky dTestu 299 149 009. Každý všední den od 9 do 17 hodin jsou vám k dispozici naši poradci.

2) Setkáte-li se při nákupu, reklamaci či v jiné situaci s problémem, se kterým si nevíte rady, a je všední den mezi 9. a 17. hodinou, volejte hned.

3) Potřebujete-li vyřešit složitější problém, mějte po ruce všechny písemnosti (např. účtenku, smlouvu, záruční list), připravte si stručné shrnutí problému, aby se náš poradce mohl v dané věci rychle zorientovat a poradit vám, jak postupovat.

Pravidelně se vyskytují případy, kdy deklarovaná sleva vůbec není slevou, protože cena výrobku se u konkrétního produktu vlastně vůbec nesnížila. Sleva je tak pouze fiktivním heslem. Občas dochází i k tomu, že prodejce na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl následně s velkou slávou opět snížit na běžnou úroveň. Všechny podobné případy však mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele.

Známé jsou i situace, kdy se lákavé „až 70%“ slevy vztahují jen na nejlevnější sortiment v prodejně, zatímco výrobky, které zákazníky skutečně zajímají, jsou zlevněny jen minimálně nebo jsou již dávno vyprodané. Přesto reklama svůj účel splní – dostane zákazníka do prodejny. Někdy též není patrné, kolik ona sleva či cena vlastně činí. Platí však, že cena uvedená na věci má být konečná a zároveň by měla být čitelná i cena původní.

Ač nejsou marže obchodů známé, je jasné, že na zlevněném kusu zboží prodejci tolik nevydělají. Proto se občas snaží alespoň minimalizovat své budoucí náklady s možnými reklamacemi a neposkytnout slevu takříkajíc zadarmo. Děje se tak nejčastěji prohlášením, že na zlevněný sortiment neposkytují záruku vůbec nebo jen v kratší lhůtě. Nic takového však není možné, i na zlevněné zboží platí záruka 24 měsíců, a to ze zákona. Výjimkou je reklamování věci pro vadu, pro kterou byla právě sleva při koupi poskytnuta. Naopak nelze naoko dopředu poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To by bylo obcházení zákona, konkrétně zákonné odpovědnosti prodejce za vady.

Pro zákazníky tak platí, že by neměli podléhat nákupní horečce a v případě pochybností si ověřit, zda je sleva skutečně slevou a že nákupem se slevou opravdu ušetří. Zákazníci by také nikdy neměli přistupovat na to, že zakoupením zlevněného zboží nebudou moci v budoucnu využít všech svých, jinak běžných, spotřebitelských práv.

Přihlásit