Poradcům a poradkyním spotřebitelské poradny dTestu se díky intenzivní komunikaci s českými spotřebiteli daří odhalovat závažné prohřešky obchodníků a poskytovatelů služeb. K řešení problémů přispívají nejen radou, ale i praktickou pomocí.
„Nejčastěji se na nás spotřebitelé obrací právě s dotazy z oblasti spotřebitelského práva. Zajímají je například možnosti odstoupení od smluv, řešení neoprávněně zamítnutých či nevyřízených reklamací, pravomoci dozorových orgánů a postup při řešení spotřebitelských sporů,“ upřesňuje činnost poradny její vedoucí, Lukáš Zelený.
Přibližně čtvrtinu dotazů, které odborní poradci dTestu řeší, představují stížnosti na praktiky konkrétních prodejců či poskytovatelů služeb. Nejčastěji se mezi prohřešky vyskytuje porušení spotřebitelských práv, stížnosti na jakost zboží, nekalé obchodní praktiky či dokonce podvody. „Díky takovému množství dotazů máme velmi aktuální přehled, co české spotřebitele trápí. Podle toho pak vydáváme informační materiály, zpracováváme vzory smluv a podání, případně pomáháme také s podáním žalob, trestních oznámení nebo podnětů k dozorovým orgánům v konkrétních případech,“ dodává Lukáš Zelený.
Spotřebitelská poradna funguje buď na telefonní lince 299 149 009 nebo se na poradce dTestu mohou spotřebitelé obrátit prostřednictvím kontaktního formuláře na webové adrese www.dtest.cz/e-poradna.
Kontakty pro média:
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.