Digitalizace v České republice

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2007

Na téma digitalizace televizního vysílání bylo popsáno mnoho stran denního tisku a proneseno mnoho slov politiků i odborníků a přesto málokdo ví, o co se vlastně jedná, kdy a jak nás tento technický pokrok „postihne“. Své o tom možná vědí občané Domažlicka, kterým byl v nedávné době definitivně vypnut analogový signál.

Co je to digitální vysílání

Televizní signál vysílaný pozemními vysílači je stále v klasické, tedy analogové podobě. Vzhledem k vývoji techniky se stává světovým standardem digitální formát vysílání. Ten přináší lepší kvalitu obrazu i zvuku a především umožňuje vysílat více programů prostřednictvím tzv. multiplexů, jakýchsi programových balíků. Kromě toho umožňuje digitální vysílání lepší příjem a také lepší interaktivní služby (programový průvodce apod.).
Kromě pozemního digitálního vysílání, označovaného zkratkou DVB-T, existují ještě formáty pro digitální vysílání přes satelit (DVB-S), které již běžně funguje v ČR, a DVB-C, což je formát digitálního vysílání pro kabelové televize.

Jak přijímat digitální signál

Pro příjem digitálního signálu je zapotřebí speciálního tuneru-konvertoru, který umí digitální signál převést na obraz a zvuk. U satelitních a kabelových služeb, které jsou placené, je to dekodér pro příjem daných placených kanálů. Pro příjem veřejného signálu (v současné době všechny veřejnoprávní kanály, Nova, Prima a regionální televize) je třeba, pokud máte televizor s klasickým analogovým tunerem, tzv. set-top box, což není nic jiného než konvertor, který převede digitální signál na analogový, který umí váš televizor „přečíst“. Vaše stávající anténa pro příjem televizního signálu stejně dobře poslouží i pro příjem signálu digitálního.

Postup digitalizace

Ohledně postupu digitalizace v České republice panuje, především legislativní, zmatek. Analogový signál je postupně nahrazován digitálním a na mnoha místech se již vysílá v tzv. souběhu, tedy jsou k dispozici oba signály. Analogový signál bude postupně vypínán. Zatím se digitalizace řídí podle tzv. Technického plánu přechodu. V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR se však rodí novela zákona o digitálním vysíláním, která by měla upravit především spory okolo licencí pro televizní stanice a upřesnit proces přechodu na digitální vysílání. Podle vyjádření poslanců by se tzv. diginovela měla schválit do konce roku.
Zatím byl analogový televizní signál vypnut pouze na Domažlicku. Multiplex A, což je soubor programů veřejnoprávní televize a Nova, vysílá mimo to v Praze, Ústeckém kraji, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Kromě toho vysílají další společnosti v pilotních projektech.
Podle současného plánu by mělo být vysílání analogového signálu vypnuto na celém území ČR do konce roku 2010, ovšem již do té doby bude v jednotlivých regionech postupně vypínáno. Lze tedy říci, že úplná digitalizace je na spadnutí, alespoň co se týče úvah o investici do nového televizoru.

Set-top box nebo digitální tuner?

Ačkoliv je datum vypnutí digitálního signálu téměř za dveřmi, trh s televizní technikou překvapivě reaguje velice pomalu. Lidé mají na výběr – buď si svůj starý televizor „vylepšit set-top boxem“, tedy externí „krabičkou“ umožňující příjem signálu i analogovým přijímačům, nebo si koupit nový televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Přístroje zpravidla umožňují příjem jak analogového, tak digitálního signálu, je tedy možné si je pořídit i tam, kde ještě digitální vysílání nezačalo. Bohužel na trhu ještě není dostatečná poptávka po televizorech s digitálním tunerem a tak jsou tyto přístroje stále ještě poměrně drahé, jak je patrné i z našeho testu. Nicméně, pokud uvažujete investovat do nového televizoru, nelze než doporučit model s digitálním tunerem.
Nákup set-top boxu znamená další investici, nevzhlednou krabici do vašeho obývacího pokoje a často i další dálkové ovládání. A kupovat nový televizor s perspektivou, že nebude do tří let fungovat bez přídavného zařízení, se zdá poněkud pošetilé.

Více informací o digitalizaci naleznete na
http://www.spotrebitele.info/
nebo na webech
http://www.digizone.cz/
a http://www.digitalnitelevize.cz/


Přihlásit