Jak testujeme tiskárny

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Jednoúčelové tiskárny: tisk 65 %, spotřeba inkoustu / toneru 0 %, obsluha 20 %, práce v síti 2 %, přímý tisk fotografií 3 %, spotřeba elektrické energie 5 %, vybavenost 5 %

Multifunkční tiskárny: tisk 35 %, skener 15 %, kopírka 15 %, fax 0 %, spotřeba inkoustu / toneru 0 %, obsluha 20 %, práce v síti 2 %, přímý tisk fotografií 3 %, spotřeba elektrické energie 5 %, vybavenost 5 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Tisk

Zkušení testující hodnotili vytištěný textový dokument, tabulku s grafem, fotografie a dokument v nejvyšší kvalitě tisku (stránka obsahuje text, grafiku a fotografie). Dále byla měřena doba uběhlá od zadání tiskového příkazu do okamžiku výstupu listů z tiskárny. Odolnost vytištěného textu byla testována zvýrazňovacím fixem a kapáním vody. Hodnotila se míra rozmazání tisku při jejím setření kapesníčkem a po zaschnutí. Fotografie se nechala 24 hodin zaschnout a hodnotila se míra poškození tisku při volném stékání kapek vody, při jejím setření papírovým kapesníčkem a po zaschnutí.

Skener

Hodnocení kvality a rychlosti naskenovaného textového dokumentu, stránky z časopisu, fotografie a trojrozměrného objektu, například otevřené knihy.

Kopírka

Hodnocení kvality kopie a rychlosti kopírování černobílého a barevného dokumentu a fotografie.

Fax

Hodnocení kvality a rychlosti odesílaných a přijímaných faxů.

Spotřeba inkoustu / toneru

Nejprve je zjištěna hmotnost nových a prázdných náplní. Poté je zaznamenán počet stran vytištěných do okamžiku, kdy tiskárna přestane tisknout, nebo je na výstupu znatelný nedostatek alespoň jedná z barev. Varování před docházející náplní jsou pokud možno ignorována. Následně je zjištěna hmotnost všech náplní a proveden výpočet množství inkoustu či toneru použitého na tisk jedné stránky. Takto lze mimo jiné zjistit, zda tiskárna používá při černobílém tisku i barevné náplně. Ceny za jednu stránku byly vypočteny na základě průměrných cen originálních náplní v únoru 2012.

Obsluha

Odborníci hodnotili instalaci a uvedení tiskárny do provozu, její údržbu (výměna tonerů, odstraňování zaseknutého papíru apod.), odinstalaci a návod k použití. Dále byla hodnocena snadnost obsluhy na základě jednotlivých uživatelských schémat a také hlučnost přístrojů.

Práce v síti

Kontrola možností zapojení tiskáren do počítačové sítě, případně jejich sdílení a snadnost nastavení připojení do sítě.

Přímý tisk fotografií

Hodnocení kvality a rychlosti tisku a snadnosti obsluhy při tisku fotografií přímo z paměťové karty nebo z fotoaparátu přes rozhraní PictBridge.

Spotřeba elektrické energie

Měření spotřeby elektrické energie při tisku, v pohotovostním režimu, v režimu stand-by a při úplném vypnutí.

Vybavenost

Evidence vybavení tiskárny, možností připojení, tisku na různá média, dodaného softwaru a ovladačů a jejich kvality.

Přihlásit