Spotřebitel český: typologie

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 10/2011

Jaký je typický český spotřebitel? Jak jej poznáme? Dá se chovat v zajetí? Co mu prospívá a kdy naopak strádá? Seznámíme vás se třemi nejvýznamnějšími zástupci druhu spotřebitel český (consumus bohemicus).

Poddruh: Důvěřivý

(consumus bohemicus credulus)

Již na dálku je od jiných poddruhů rozeznatelný výrazně vyšší důvěrou v lidské dobro. Je ve velké oblibě hlavně u neseriózních chovatelů, kteří se ze zištných motivů na jejich chov specializují ve velkém. Při tom ovšem často nedodržují zákony a jedince vystavují otřesným podmínkám. Někdy se silnějším jedincům podaří ze zajetí prchnout, potřebnou pomoc a péči při zotavování jim pak poskytují zejména zařízení zřizovaná dTestem.

Consumus bohemicus credulus bývá krotký, snadno ochočitelný a vhodný k dětem. Miluje autority, pozitivně reaguje na mluvené slovo (vzhledem ke zřídkavému čtení smluv a dalších podepisovaných dokumentů je usuzováno na slabší zrak). Bohužel se ale vyznačuje jistou nepoučitelností. Ze studie německých vědců provedené na 113 dospělých jedincích, u kterých byl v minulosti diagnostikován syndrom týraného spotřebitele (Stuttgart, 1973), vyplynulo, že tento poddruh ani po opakovaných silně negativních zkušenostech přes všemožnou péči a osvětu ošetřovatelů nedokáže odolat na první pohled vábivé náruči a lichotkám neseriózního chovatele a dobrovolně jej nadále vyhledá.


Přihlásit