Nové vylepšení databáze nebezpečných výrobků

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Naše databáze nebezpečných výrobků se zejména díky vám, spotřebitelům, stává hlídacím psem nabídky internetových i kamenných obchodů. Pravidelně nás informujete o nálezech nebezpečného výrobku v některém z obchodů. Víme, že ani obchodníci to nemají leckdy snadné a rozhodli jsme jim vyjít vstříc a vytvořit pro ně nástroj, který snadno odhalí nebezpečí v jejich nabídce.

Od poloviny září je stávající databáze www.nebezpecnevyrobky.cz obohacená o novou aplikaci, díky níž si mohou provozovatelé obchodů stáhnout přehlednou tabulku s nebezpečnými výrobky na českém a evropském trhu. Následně mohou porovnat nabídku svého zboží a zjistit, zda se v ní tyto výrobky nenacházejí.

Tabulka nabízí srovnání podle kategorie, značky, názvu či typu výrobku. U většiny produktů jsou k dispozici také EAN kódy, tedy čárové kódy, podle kterých obchodníci nejsnáze svou nabídku porovnají.

Databáze už nyní obsahuje přibližně 3000 nebezpečných výrobků rozdělených podle tematických oblastí a je pravidelně doplňována. Jejím hlavním zdrojem je celoevropská databáze nebezpečných výrobků RAPEX. Další informace pocházejí například od České obchodní inspekce, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Ministerstva zdravotnictví ČR. Důležitým pramenem jsou také naše nezávislé testy.

Máte osobní zkušenost s nějakým nebezpečným výrobkem, který vám například způsobil škodu na majetku či zdraví? Napište nám ji na nebezpecnevyrobky@dtest.cz.

Přihlásit