Jak vybrat konzervovaného tuňáka

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.8.2021

Konzervy s masem tuňáka jsou oblíbené, protože se z nich dají snadno a rychle připravit lahodné pokrmy. Aby nic nezkazilo kulinářský dojem, je zapotřebí v obchodě věnovat výběru tuňáka pozornost. Z informací na přebalu konzervy se toho dá hodně vyčíst. A ještě víc, když víte...

Identifikace tuňáka

Nespokojte se s tím, je-li v názvu konzervy napsáno tuňák. Jejím obsahem může totiž být jak tuňák pravý, tak tuňák nepravý. Ti opravdu praví tuňáci jsou z rodu Thunnus, ti nepraví z rodů Sarda a Euthynnus. Mezi pravé tuňáky byl navíc přiřazen tunec pruhovaný z rodu Katsuwonus – Katsuwonus pelamis, se kterým se můžete v konzervách nejčastěji setkat; dělení tuňáků dle nařízení Rady (ES) č. 1536/1992. Zda ta která konzerva obsahuje pravého nebo nepravého tuňáka, byste měli nalézt mezi informacemi na obalu konzervy.  Pravý tuňák se v obchodním názvu označuje jako „tuňák“, nepravý slovem „bonito“. Chcete-li si pochutnat na pravém tuňákovi, vybírejte mezi konzervami, na kterých v seznamu ingrediencí najdete uvedený konkrétní rod tuňáka – Thunnus nebo Katsuwonus.

Kusy, nebo kousky?

Dále se vyplatí na konzervě hledat informaci o formě rybího masa. Nařízení rozlišuje maso celé, filety, kusy, kousky a drcené. U celého masa a filet obsah konzervy tvoří kus celého masa. U kusů a kousků jde o maso rozdělené na menší části. Kusy musí dosahovat velikosti nejméně 1,2 cm, u kousků není velikost předepsána. Poslední jakostní třídou je drcený tuňák, který může obsahovat zcela malé částečky. Ještě více namleté maso v obchodech najdete pod názvem paté. Tuto pastovitou formu však obchodní norma nezná ani nijak neupravuje.

Forma masa musí být na etiketě popsána. Pokud ji tam nenajdete, jedná se o rybu v celé úpravě.

Ve vlastní šťávě, nebo v oleji?

Blíže studovat složení konzervy nemusíte, sáhnete-li po tuňákovi ve vlastní šťávě. V tomto případě je buď jako nálev použita tekutina vylučující se z ryby během vaření před konzervací, nebo solný roztok.

Naopak pečlivě byste měli číst, je-li tuňák konzervován v oleji. Ten může být buď olivový, případně rostlinný. Veškeré informace o použitém oleji najdete v seznamu složek.

Kromě uvedených zmíněných základních nálevů můžete narazit i na další. Obchodní norma totiž dává výrobcům volnou ruku pro tvorbu tuňáka v jakékoliv úpravě. Časté jsou například konzervy v rajské omáčce. Pro ty žádná zvláštní pravidla o složení neplatí, proto je u nich zvlášť potřeba číst seznamy složení.

Chraňte delfíny!

Hejna tuňáků obvykle prozradí delfíni zdržující se na hladině. Při průmyslovém lovu v obrovských měšcových sítích uvíznou nejenom tuňáci, ale také i delfíni. I kdybyste se zřekli masa z tuňáka, delfíny tím nezachráníte, tuňáci se budou lovit dál. Přispět k jejich ochraně ale můžete. Stačí sledovat, zda na obalech konzerv je uvedena značka pro produkty rybolovu, a hlavně která ze dvou možných...

  •     značka „Dolphin safety“ osvědčuje, že tuňáci jsou loveni bez obklíčení delfínů,
  •     značka „Dolphin friendly“ deklaruje lov tuňáků s postupným omezením počtu delfínů chycených do sítí.

Na některých konzervách ještě objevíte modrou pečeť Marine Stewardship Council, která má garantovat, že produkt pochází z dobře řízeného rybolovu a že nepřispívá k ekologickému problému nadměrného rybolovu. Vybírejte si raději produkty z tuňáka, které jsou označeny značkou „Dolphin safety“. Druhá značka již zcela nezaručuje, že v sítích neuvízli i delfíni.

Co ještě obal prozradí

Samozřejmě datum minimální trvanlivosti, do kterého má být konzervovaný tuňák zkonzumován. Čím delší, tedy vzdálenější datum, tím čerstvější výrobek si odnesete domů.

Nesmí chybět ani informace o zemi původu a také kde byly ryby odloveny; oblast může být uvedena slovně nebo kódem FAO (organizace OSN pro výživu a zemědělství), či oběma údaji.

Zkontrolujte, zda není konzerva poškozená, zdeformovaná, rezatá vypuklá (signál zkaženosti obsahu). Pokud ano, upozorněte obsluhu obchodu, aby takový výrobek stáhla z prodeje.

Tuňák a histamin

Histamin se vyskytuje v potravinách jak rostlinného, tak živočišného původu. Například v kysaném zelí, především ve šťávě, pivu a vínu, v sýrech a fermentovaných uzeninách a v některých rybách, včetně tuňáka.

U zdravého člověka existuje regulační mechanismus, který je schopný pomocí enzymů zvládnout toxické účinky histaminu. Lidé, kteří trpí nesnášenlivostí vůči histaminu, by se měli tuňáka ze zásady vzdát. Již velice malé množství histaminu by mohlo vést k zarudnutí obličeje.

Databáze testovaných výrobků

Konzervovaný tuňák ve vlastní šťávě (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.9.2021


Přihlásit