Nešťastné předváděcí akce: nový trik

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.10.2011   

Asi všichni již slyšeli o podivných výletech cílených na seniory, kteří jsou následně uzavřeni v restauracích a nevybíravými metodami přesvědčováni k nákupu předraženého a často nekvalitního zboží. Přestože od takto uzavřených smluv mohou spotřebitelé odstoupit do 14 dnů, tedy ve lhůtě dostatečné na to, aby si uvědomili nevýhodný nákup, některé firmy se jim stále pokoušejí toto právo vzít a vymýšlejí nové triky, jak toho docílit.

Praktiky firem provozujících předváděcí akce byly již popsány mnohokrát. Přesto se stále objevují další a mnohdy se zdá, že jejich nevybíravé praktiky neznají mezí. Zaměstnanci firem pořádajících obdobné akce podle četných zkušeností z naší telefonické Poradny pro spotřebitele na 299 149 009 často dokonce nutí zúčastněné vypnout si telefony, brání jim z akce odejít, byť třeba na toaletu, a nevybíravě napadají ty, kteří se odváží jen trochu zpochybnit unikátnost či zázračnost předváděných produktů. Často také zákazníkům upírají jejich zákonné právo od smlouvy uzavřené na předváděcí akci odstoupit.

Zákon totiž dává každému spotřebiteli možnost ve 14 dnech odstoupit od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání a rozmyslet si tak neuvážený a často i vynucený podpis smlouvy. Výjimkou z tohoto pravidla jsou dle zákona situace, kdy si zákazník za účelem nákupu daného zboží výslovně a z vlastní vůle prodejce pozve, nejčastěji k sobě domů.

Této výjimky společnosti na předváděcích akcích zneužívají tak, že spotřebiteli předloží při koupi k podpisu nejen smlouvu, ale i  pozvánku, ve které zákazník deklaruje, že si prodejce pozval domů či na vybrané místo za účelem nákupu. Při odstoupení od smlouvy společnost odmítá vrátit peníze a argumentuje podpisem zákazníka na „pozvánce“.

Je ale důležité vědět, že uvedené nezákonné praktiky  na právu odstoupit od smlouvy nic nemění, spotřebitel může odstoupit i nadále. Bude však pro něj nepochybně složitější dokázat, že k žádnému pozvání nedošlo a smlouva byla uzavřena na předváděcí akci, tedy mimo prostory obvyklé k podnikání.

Jelikož bohužel nemůžeme předváděcí prodej zakázat, sestavili jsme vzorový dopis, který pomůže spotřebitelům, kteří se do popsané ošemetné situace dostali. Dalším radíme se "předváděčkám" obloukem vyhnout, uvedený trik totiž není jediným rizikem s nimi spojeným.

Přihlásit