dTest: Volba vhodného zahradního drtiče omezí hluk a nebezpečí

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 18.8.2011   

Při ošetřování zahrad vzniká spousta odpadu od zeleného materiálu až po silnější větve. Jeho zpracování je často zdlouhavé a někdy i nebezpečné. Časopis dTest proto otestoval drtiče zahradního odpadu, varuje před nekvalitními výrobky a upozorňuje také na ty, u nichž hrozí nebezpečí poranění.

Mezi výrobky s nejlepším hodnocením se umístily jak drahé modely – se speciálním válcem vybavený Bosch AXT 25 TC (11670 Kč), tak i nejlevnější testovaný model, válcový drtič Hornbach/Mac Allister 2500 ELH (4290 Kč). Naopak u vůbec nejdražšího z testovaných výrobků, nožového drtiče Gloria natura 2800 L, byl odhalen problém s občasným vylétáváním větví ven a s nebezpečným mrskáním delších větví v podávacím otvoru. Proto mohl získat v testu bezpečnosti pouze dostatečné hodnocení, celkově pak uspokojivé. „Podle ceny výrobku tedy kvalitní drtič zahradního odpadu nepoznáte,“ komentuje výsledky redaktor časopisu dTest Jan Hrouda.

Nejdůležitější zkouškou byly zátěžové testy, při kterých se zjišťovala jak odolnost drtičů, tak výkon při drcení. Během nich musel každý přístroj zpracovat celkem 500 kilogramů materiálu. Outsiderem testu byl výrobek Einhell BG-RS 2540 CB, který ve zkoušce odolnosti neobstál, což mělo vliv na výsledné nedostatečné hodnocení.

Hodnocení probíhalo ve dvou, resp. třech kategoriích. První tvořily nožové drtiče, které dřevo nasekají intenzivně a nadrobno. Jejich nevýhodou je vyšší hlučnost a častější ucpávání. Válcové modely představující druhou kategorii jsou pro případ ucpání vybaveny zpětným chodem a jsou o poznání méně hlučné. Speciální kategorii pak tvořil výrobek značky Bosch AXT 25 TC, který je vybaven speciálním dutým nožovým válcem. Získal nejlepší známky za vkládání materiálu a výkon při drcení, a také míra jeho hlučnosti byla hodnocena pozitivně.

„Další rady jak zvolit vhodný zahradní drtič a čím se při jeho výběru řídit obsahuje nákupní průvodce, který je k dispozici zdarma na www.dtest.cz,“ upozorňuje Jan Hrouda.

Test 11 zahradních drtičů naleznete ve vydání 8/2011 časopisu dTest, nebo na www.dtest.cz/drtice a www.dtest.cz/clanek-1769/nakupni-pruvodce-zahradni-drtice

Časopis dTest dále přináší ve vydání 8/2011 test antiperspirantů, smartphonů, crashtesty automobilů a srovnání otevřených podílových fondů.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, rozova@dTest.cz, tel.: 241 404 922, mobil 603 519 101
Mgr. Jan Hrouda, DiS., hrouda@dTest.cz; tel.: 241 404 922,

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit