Jak vybrat opalovací přípravek

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.6.2020

Opalovací přípravky – ať už se jedná o krém, sprej či gel – by měly naší pokožce poskytnout ochranu proti UVA i UVB záření. Jen mazat se jimi ale nestačí. Jak vybírat, abychom se nespálili a jaké preventivní kroky ve vlastním zájmu neopomínat? I tentokrát přinášíme rady, kterými se vám snažíme výběr ze širokého sortimentu opalovacích přípravků usnadnit.

Co poznáme z etikety?

Ochranný sluneční faktor naleznete na etiketě pod zkratkou SPF (Sun Protection Factor), kde musí být vždy uveden pod přesnou cifrou (6, 10, 15, 20, 25, 30, 50 nebo 50+) a slovním hodnocením úrovně ochrany (nízká, střední, vysoká a velmi vysoká). Tento údaj popisuje účinnost opalovacího přípravku – konkrétně jeho schopnost blokovat UVB paprsky, které způsobují opálení a při nadměrné expozici i spálení.

  • SPF 15 ho projde jedna patnáctina (tedy 6,66 %); odfiltruje ho 93 %
  • SPF 30 ho projde jedna třicetina (3,33 %); odfiltruje ho 97 %
  • SPF 50 ho projde jedna padesátina (tedy pouhá 2 %); odfiltruje ho 98 %

Mezi výší ochranného slunečního faktoru a mírou propustnosti UVB záření tedy nevládne přímá úměra. Z těchto důvodů není správný úsudek, že při použití přípravku s faktorem 30 jsme chráněni dvakrát více než při použití patnáctky. Etiketa nás dále zpravuje o ochraně proti UVA záření nebo případné odolnosti vůči vodě či písku. Hodnota UVA ochranného faktoru není na rozdíl od SPF na první pohled zřejmá – na přípravcích se neuvádí jako cifra. Výrobci by se měli v tomto ohledu řídit doporučením Evropské komise z roku 2006 a dodržet, aby měla ochrana proti UVA alespoň třetinovou hodnotu deklarované ochrany proti UVB.

Dočíst se na ní dále musíme, jak často a v jakém množství přípravek nanášet, do kdy ho spotřebovat, nebo jak zacházet s vysoce hořlavými natlakovanými nádobkami. Zejména na přípravcích speciálně určených pro děti můžeme často narazit na zavádějící tvrzení typu „hypoalergenní“ nebo „dermatologicky testováno“. Ty ale nelze při výběru považovat za bernou minci. V obou případech není přesně stanoveno, za jakých podmínek výrobky toto tvrzení splňují, a proto je můžeme vnímat spíš jako marketingový trikPokud chcete mít jistotu, že kupujete přípravek s takovou ochranou, jakou výrobce uvádí na etiketě, podívejte se na výsledky našich testů.

Nezapomínejte na častou aplikaci v dostatečném množství

Pro dosažení odpovídající ochrany je třeba aplikovat přípravek v dostatečné míře – na celé tělo dospělého člověka je to 36 gramů, tedy přibližně 6 čajových lžiček. Alfou a omegou chráněného slunění je pak pravidelné a často opakované nanášení. Je nutné mít na paměti, že použití menšího než doporučeného množství výrazně snižuje ochranu (při polovičním množství se ochranný účinek snižuje až o dvě třetiny). 

Podle výsledků výzkumů spotřebitelských organizací jsou v posledních letech čím dál tím více populární spreje. Pokud patříte k těm, kteří je preferují, pozor na množství, které na sebe stříkáte. Ukazuje se, že uživatelé v nanášeném množství chybují nejčastěji právě s nimi. Při jejich používání doporučujeme přípravek nejdříve nastříkat na ruce a až poté se jím natřít – zamezíte tím tak plýtvání i nechtěnému kontaktu s očima.

Kde a za kolik nakupovat

Naše testy opakovaně ukazují, že na výrobky zakoupené v lékárnách není z hlediska kvality větší spolehnutí než na ty ze sítí drogerií. Opalovací přípravky v dnešní době snadno seženete i v hypermarketech nebo parfumériích. Z hlediska cen se dá obecně říct, že s blížícím se létem letí vzhůru. Pokud necháváte nákup opalovacích přípravků na poslední chvíli, vaši peněženku tím nejspíš nepotěšíte.

Ochrana ve vodě nebo pod mrakem

Deklarovaná voděodolnost odkazuje na to, že by měl přípravek pokožku před slunečním zářením ochránit i při pobytu ve vodě. Při styku s vodou však dochází k výraznému úbytku ochrany a aplikaci přípravku je tak zapotřebí zopakovat. Obdobně jako při pocení nebo otírání ručníkem.

V tomto ohledu se nenechte zmást ani větrným či zamračeným počasím – to vás před slunečními paprsky neochrání – k poškození kůže dochází i za těchto podnebních podmínek. V neposlední řadě nezapomeňte, že jakmile se UV záření odráží od hladkého povrchu (sněhu, vody nebo písku), dochází k několikanásobně vyššímu vystavení UV záření než na ostatních druzích povrchu.

(Ne)šetrnost UV filtrů

I. kategorie

UV filtry spadající do této kategorie jsou k životnímu prostředí relativně šetrné. Za jejich nález v INCI listu jsme nestrhávali body. Látky nenarušují hormonální systém, neukládají se v organismech ani v prostředí a mají nízkou toxicitu.

  • Titanium dioxide / nano
  • Benzylidene camphor sulfonic acid
  • Bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine
  •  Disodium phenyl dibenzimidazole tetrasulfonate
  • Peg-25 paba
  • Phenylbenzimidazole sulfonic acid
  • Sodium phenylbenzimidazole sulfonate
  • Benzophenone-5
  • Polysilicone-15
  • Tris-biphenyl triazine / nano

II. kategorie

UV filtry spadající do této kategorie jsou pro životní prostředí částečně rizikové. Za jejich nález v INCI listu jsme strhávali body. Mohou se ukládat v organismech i prostředí, jsou špatně biologicky rozložitelné nebo toxické pro řasy, ryby či korály. U většiny z nich není podezření na narušení přirozeného fungování hormonálního systému. Do této skupiny dále patří filtry, o jejichž dopadu není v současné době dostatek informací.

  • Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate
  • Camphor benzalkonium methosulfate
  • Diethylhexyl butamido triazone
  • Ethylhexyl triazone
  • Methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol / nano
  • Phenylene bis-diphenyltriazine
  • Terephthalylidene dicamphor sulfonic acid
  • Zinc oxide / nano
  • Drometrizole trisiloxane
  • Benzophenone-3
  • Benzophenone-4
  • Ethylhexyl methoxycinnamate
  • Ethylhexyl salicylate

III. kategorie

UV filtry spadající do této kategorie představují pro životní prostředí vážné riziko. Za jejich nález v INCI listu jsme strhávali body. Ukládají se v organismech i prostředí, jsou špatně biologicky rozložitelné, toxické pro ryby i řasy a zároveň způsobují bělení korálů. Často se navíc jedná o hormonálně aktivní látky.

  • Butyl methoxydibenzoylmethane
  • Ethylhexyl dimethyl paba
  • Isoamyl p-methoxycinnamate
  • Octocrylene
  • Homosalate
  • 4-Methylbenzylidene camphor
  • Polyacrylamidomethyl benzylidene camphor

Složení

Pokud je pro vás složení opalovacích přípravků důležité a potenciálně nežádoucím látkám se chcete raději vyhnout, níže přikládáme seznam těch, na které můžete v rámci INCI listu narazit nejčastěji.

  • Seznam 26 alergenů: Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl salicylate, Cinnamyl alcohol, Cinnamal, Citral, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde, Isoeugenol, Anisyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Citronellol, Farnesol, Hexyl cinnamaldehyde, Lilial/Butylphenyl methylpropional, d-Limonene, Linalool, Methyl heptine carbonate, 3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one, Oak moss, Tree moss
  • Butylphenyl methylpropional: látka patřící na seznam 26 alergenů, kterou Evropská komise v roce 2016 vyhodnotila v oblasti kosmetických přípravků jako potenciálně nebezpečnou a dráždivou.
  • HICC (hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde): vonná složku, kterou plánuje Evropská komise od roku 2021 zakázat. Spolu s jejím používáním v kosmetických výrobcích se totiž v posledních letech objevuje čím dál tím více případů alergických reakcí
  • Endokrinní disruptory: ve složení se nejčastěji vyskytují jako propylparaben, butylparaben, ethylhexyl methoxycinnammate, BHA, Oxybenzon, Cyclotetrasiloxane.
  • D5 (cyclopentasiloxane): látka patřící mezi silikony, jejíž používáním není podle Evropské komise v opalovacích přípravcích ve sprejích bezpečné.

Dopad na životní prostředí

Pokud vám není lhostejný dopad na životní prostředí, doporučujeme při čtení následujících řádků zbystřit pozornost. Zatímco některé z obsažených složek jsou vůči životnímu prostředí relativně ohleduplné, jiné, jako třeba některé UV filtry, ho pak můžou výrazně narušovat. Z dostupných studií vyplývá, že největší riziko negativního dopadu na vodní svět spočívá v toxicitě látek, jejich špatné rozložitelnosti, tendenci ukládat se v organismu, zamezení růstu fytoplanktonu nebo bělení korálů.

Nezapomínejme však, že právě UV filtry jsou látky, které nás před škodlivým UV zářením chrání. Naší snahou tak rozhodně není varovat vás před nimi, ale poukázat na to, že část z nich je k přírodě relativně šetrná, zatímco jiné jí mohou škodit. Kromě UV filtrů mohou vodní prostředí narušit či ohrozit konzervační činidla, BHT, BHA, EDTA, triclosan, cyclohexasiloxane, cyclomethicone, parabeny nebo alergeny.

Jak chránit citlivou dětskou pokožku

Pravidelné nanášení opalovacího přípravku s vysokým ochranným faktorem v dostatečném množství je sice základ, preventivních kroků, kterými můžeme předejít spálení nebo poškození snadno zranitelné dětské pokožky, je ale více.

V obecné rovině doporučujeme, aby se dospělí snažili děti chránit před přímým slunečním zářením a byli s nimi co nejvíce ve stínu. Ten sice UV záření neeliminuje, částečně ale snižuje množství, které na pokožku dopadne. Nezapomínejte ani na přirozené ochranné pomůcky jako je bavlněné oblečení s rukávy, pokrývka hlavy nebo sluneční brýle (test dětských slunečních brýlí najdete v dTestu 6/2018). Nenechte se zmást výkyvy počasí – veškerá doporučení jsou platná i během zamračených a větrných dní.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v tomto ohledu doporučuje pravidelně sledovat aktuální UV index v místě vašeho pobytu. Přichází navíc s jednoduchou pomůckou – jakmile je váš stín menší než výška vaší postavy, nezůstávejte na sluníčku a vyhledejte dobře stíněné místo.

Databáze testovaných výrobků

Opalovací přípravky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2020
Dětské opalovací krémy (13 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022
Dětské opalovací přípravky 2019 (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2019


Přihlásit