Delší záruka na věci zhotovené na zakázku

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.2.2011   

Časopis dTest jako první upozorňuje na zajímavou novelu občanského zákoníku. Z ní vyplývá, že pro spotřebitelské smlouvy o zhotovení věci na zakázku uzavřené od 23. února letošního roku začíná automaticky platit 24měsíční záruční doba. Pro smlouvy uzavřené před tímto datem bude nadále platit záruční doba pouze 6měsíční, kterou nejenže mnozí spotřebitelé právem pociťovali jako nespravedlivou, ale dokonce ani nebyla v souladu s již dávno (a nepříliš zdařile) transponovanou evropskou směrnicí.

Od 23. února tak bude mít spotřebitel, který si objedná třeba dioptrické brýle, svatební šaty či kuchyňskou linku na míru, při výskytu vad či jiných nedostatků možnost uplatnit reklamaci po stejně dlouhou dobu jako kdyby zakoupil již hotovou věc v obchodě.

Vzhledem k tomu, že podnikatelé nyní budou muset u věcí zhotovených na zakázku garantovat záruku 24 měsíců, můžeme předpokládat, že ne všem se nová praxe bude líbit. Téměř jisté bude, že se u věcí zhotovených na zakázku zvýší počet reklamací a tím i problémy spojené s jejich neoprávněným zamítáním ze strany podnikatelů.

S dotazy nejen na smlouvou o zhotovení věci na zakázku či její následnou reklamaci se můžete obrátit na naši poradenskou linku 299 149 009, na které radí odborníci v oblasti spotřebitelských práv. 

Linka funguje ve všední dny mezi 9. a 17. hodinou. V rámci zahájení projektu zaplatí dotazovatelé za poradenství pouze cenu běžného telefonního hovoru.

Přihlásit