dTest: Smartphony - všestranné kapesní počítače

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 8.11.2010   

Od mobilního telefonu už většina uživatelů očekává víc než „jen“ telefonování a posílání SMS zpráv. Požadavkem je moci se kdekoliv připojit k internetu, napsat a odeslat si e-mail, popovídat si s přáteli na Facebooku a poslat jim aktuálně vyfocenou fotografii. Umožnit toto vše a ještě mnohem více není pro smartphony problém. V čem se ale jednotlivé modely odlišují a jakým způsobem si vybrat ten správný, zkoumal u 14 modelů smartphonů časopis dTest.
 

Testovány byly nejenom nejčastěji užívané funkce jako telefonování či posílání zpráv SMS, ale i schopnost synchronizace s PC, práce s internetem, funkce hudebního přehrávače či fotoaparátu. A na co se tedy při výběru zaměřit? Redaktor časopisu dTest Jan Hrouda výběr smartphonu komentuje: „Každý upřednostňuje jinou funkci, u někoho je to práce s internetem, u jiného třeba kvalitní fotoaparát. Určitě by ale neměl být opomíjen operační systém, neboť ten má vliv na počet aplikací a může tedy následně ovlivnit další možnosti telefonu.“


Operačních systémů existuje celá řada, na výsluní je v současné době iPhone a jeho iOS s více než čtvrt milionem použitelných aplikací, následuje Android s 80 000 aplikacemi a třetí v pořadí je Symbian s 27 000 aplikacemi. Nejasná je budoucnost systému Windows Mobile, který v posledních letech ztrácí svůj podíl na trhu.


Z testovaných přístrojů nepropadl žádný. Nejlépe v testu dopadly tři modely značky Nokia. Vítězem se stala Nokia N97 mini, která je díky výsuvné klávesnici i dotykovému displeji všestranně použitelná. Populární model Apple iPhone přes své nesporné klady jako je široký výběr aplikací, kvalitní displej a stylový vzhled, prokázal i řadu nevýhod, a skončil tak společně s dalšími dvěma modely na druhém místě. Problematická se u některých telefonů ukázala synchronizace s PC; hodnocení dostatečně v této dílčí zkoušce obdržel Samsung S8500 Wave a HTC Desire.


Test smartphonů přináší časopis dTest 10/2010, podrobné informace jsou přístupné také na www.dtest.cz.

Časopis dTest přináší ve svém říjnovém vydání testy 3D televizorů, krémů na ruce, zimních pneumatik a kuchyňských robotů.


Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST


Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Mgr. Jan Hrouda, Dis. hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit