TEST: I vysavač může být úsporný

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 17.5.2010   

Trend snižování spotřeby elektrické energie u vysavačů pokračuje. „Zelené“ vysavače s nižší spotřebou mohou být stejně účinné jako vysavače s vysokým příkonem. Opakovaně to prokázaly testy časopisu TEST. Testy také průběžně potvrzují, že bezsáčkové vysavače bez ohledu na výši ceny jsou méně kvalitní než modely s prachovým sáčkem.
Časopis TEST v květnovém vydání přináší výsledky testu 20 vysavačů. Mezi testovanými přístroji byly zastoupeny jak velmi drahé modely s cenou přes deset tisíc korun, tak levné modely s cenou pod dva tisíce. Nejlevnější kvalitní vysavač se známkou „dobře“ stál necelých 3200 Kč, zatímco jeden z nejdražších, model Dyson, za téměř deset tisíc korun získal hodnocení pouze „dostatečně“.

Test se mimo jiné zaměřil na spotřebu vysavačů v souvislosti s jejich výkonem. V předchozích letech bylo uvedeno na trh několik modelů vysavačů, které mají příkon nižší řádově o stovky wattů oproti běžným modelům. I letos byly do testu zařazeny „zelené“ modely a opět se prokázalo, že i s nižším výkonem mají stejnou účinnost odstraňování prachu a nečistot. „Mnohem důležitější než výkon vysavače je konstrukce hubice. Vysoký deklarovaný příkon o kvalitě vysavače skutečně nevypovídá,“ komentuje výsledek Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Některé vysavače jsou dodávány se speciální hubicí určenou pro vysávání tvrdých podlah. „Účinnost vysávání tvrdých podlah s parketovou hubicí porovnáváme s účinností kobercové hubice na tvrdých podlahách. Nepotvrdilo se, že by parketové hubice na tvrdých podlahách pracovaly mnohem lépe,“ říká Beneš. Kobercová hubice, je-li přepnutá na režim vysávání tvrdých podlah, podlahu nepoškodí. 

Žádný z testovaných bezsáčkových vysavačů nezískal celkové hodnocení „dobře“. Na vině je především nižší účinnost odstraňování a u mnohých i zadržování prachu. Čištění prachových nádob je značně nehygienické. Drahý bezsáčkový model Dyson DC 26 Allergy sice prach zadržuje dobře, ale selhává v jeho vysávání z koberců.

Test 20 vysavačů vychází v květnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu vysavačů naleznete v květnovém vydání testy kapesních videokamer, televizorů a srovnání nabídky cestovního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit