Test Apple iPad 2010

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2021 Obsah listopadového dTestu

Vydáno: 10.5.2010   

Elektronické čtečky knih, zvané e-booky, se rychle dostávají do obecného povědomí. Novinkou, od níž si mnozí slibují revoluci v používání těchto přístrojů, je iPad od společnosti Apple. I když se u nás teprve začne prodávat, je mu věnována velká mediální pozornost. Abyste věděli, otestovali jsme pro vás iPad ve wi-fi verzi.

Tato elektronická čtečka knih se prezentuje jako lifestylový výrobek pro surfování po webu, organizování schůzek, čtení a psaní emailů, správu kontaktů, prohlížení fotografií a videí, poslouchání hudby a mnoho dalších věcí. Pro první kroky ani nepotřebujeme návod k použití. Ovládání je intuitivní, snadné i pro děti. Oproti iPhonu nebo iPodu má iPad 12 nových nebo upravených aplikací, například e-mailový klient, fotogalerii, mapy, poznámky a youtube.

Výhody
Použitý materiál i displej vypadají kvalitně. Příjemné jsou i rozměry 190x243x14 mm a hmotnost 688 gramů. K ovládání se používá pouze několik mechanických tlačítek, např. dvojtlačítko k ovládání hlasitosti či vypínač. Kromě mono reproduktorů je k dispozici standardní 3,5 mm konektor pro sluchátka k poslechu hudby na veřejnosti.

Pojetí iPadu je přesvědčivé. Všechny aplikace jsou dobře integrované, tak jako u ostatních výrobků Apple. Virtuální klávesnice reaguje rychle a pro psaní krátkých textů poslouží dobře. Všechny aplikace se spouštějí extrémně rychle a videa se přehrávají plynule. Rychlá reakce, jasný velký (24,6 cm) displej s vysokým rozlišením 1024x768 bodů umožňuje interakci s veškerými programy a obsahem. Technologie IPS (In Plane Switching) s velmi rychlým přepínáním je využita pro dosažení ostrých a živých barev v téměř celém 180° zorném úhlu. Ani extrémní světelné podmínky jako sluneční světlo nebo tma nepředstavují pro displej problém. Pro potřeby e-booku je velikost paměti více než dostačující, pojme několik tisíc knih.

Nevýhody
iPad nemá ani fotoaparát ani webkameru. Není podporován multitasking, nelze tedy pracovat najednou s několika aplikacemi. To vede k omezení použitelnosti iPadu. Lesklý displej někdy zrcadlí a přístroj je nutné natáčet, aby na něj bylo vidět.

Největším nedostatkem je absence konektorů. Chybí standardní USB, firewire nebo slot pro čtení paměťových karet. Hodil by se také HDMI konektor. Jelikož počítače nedetekují iPad jako paměťové zařízení, přenos dat lze provádět pouze prostřednictvím iTunes. To znamená mít účet na iTunes, což zase vyžaduje zadání čísla bankovní karty pro vytvoření nového účtu.

Pestrost aplikací vede k poměrně značné spotřebě energie. To klade vysoké nároky na lithium-polymerovou baterii s 25 Wh. Proto je iPad potřeba často nabíjet. U všech zařízení na baterie nastane dříve či později potřeba výměny baterie. iPad však nemá žádný snímatelný kryt umožňující takovou výměnu. To znamená, že k výměně baterie bude nutné iPad svěřit servisu výrobce, což bude spojeno s určitými výdaji.

Koupíte si iPad?
Jako e-book, elektronická čtečka knih, je iPad atraktivním, nikoli však dokonalým řešením. Poskytuje zdroje přesahující potřeby čtení knih. Pro e-book je celkové pojetí ale příliš závislé na častém nabíjení kvůli vysoké spotřebě energie.

Je vhodný pro příležitostné brouzdání po webu nebo prohlížení fotoalb a videa. Nelze jej brát jako náhradu netbooku, protože slouží jen k prohlížení médií, nikoli k jejich vytváření. Jelikož nemá funkce mobilního telefonu, není ani konkurencí pro chytré telefony jako iPhone. A protože není rozpoznán jako paměťové zařízení, uživatelská přívětivost je limitována prostředím iTunes.

Technické údaje výrobce

 • obsah balení: iPad, docking station konektor, 10W adaptér, základní manuál
 • rozměry/hmotnost: 190x243x14 mm / 688 g
 • paměť: 16 GB
 • bezdrátové technologie: wi-fi, bluetooth
 • obrazovka: úhlopříčka 24,6 cm (9,7 palce), dotykový displej s LED podsvícením a technologií IPS; rozlišení 1024x768 bodů; zvláštní potah zabraňující vzniku otisků prstů
 • procesor: 1 GHz Apple A4
 • TV a video: podpora pro rozlišení 1024x768 Px prostřednictvím spojení dokovacího konektoru a VGA adaptéru
 • přehrávání hudby: rozsah frekvencí: 20 Hz až 20 kHz; podporované formáty AAC (16 až 320 Kbps), chráněný AAC (iTunes), MP3 (16 až 320 Kbps), WAV; uživatelské ovládání hlasitosti
 • podporované přílohy emailu: formáty (prohlížení): .jpg, .tiff, .gif (obrázky); .doc a .docx (Microsoft Word); .htm a .html (webové stránky); .key (Keynote); .numbers (Numbers); .pages (Pages); .pdf (Preview a Adobe Acrobat); .ppt a .pptx (Microsoft PowerPoint); .txt (text); .rtf (Rich Text Format); .vcf (kontaktní informace); .xls a .xlsx (Microsoft Excel)
 • baterie a výkon: 25 Wh lithium-polymerová baterie; až 10 h provozu při prohlížení webu s WiFi, sledování videa nebo poslechu hudby
 • systémové požadavky:
  • Mac: Mac OS X v 10.5.8 nebo vyšší
  • Windows: Windows 7, Windows Vista, Windows XP Home nebo Professional se Service Pack 3 nebo vyšším


Přihlásit