Test sekaček 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2024

Laboratorním zkouškám jsme podrobili 27 modelů travních sekaček. 18 z nich pohání baterie, zbytek klasické benzínové motory. Obě kategorie absolvovaly zkoušky sečení, obsluhy, bezpečnosti či hlučnosti. U akusekaček jsme se pochopitelně zaměřili i na výdrž baterií. Ukázalo se, že nejkvalitnější modely z obou skupin jsou co do schopnosti sečení v podstatě srovnatelné. Některým bateriovým sekačkám nicméně hodnocení srazila horší výdrž akumulátoru a nižší výkon se může projevit při sečení přerostlé trávy.

Ještě relativně nedávno se naše testy rotačních travních sekaček pravidelně zaměřovaly na tři kategorie – benzínové, elektrické kabelové a akumulátorové. Vývoj se nevyhýbá ani zahradní technice. Drátové sekačky jsou sice stále k dostání, postupem času jich nicméně ubývá a jsou vytlačovány sekačkami na baterii. Není divu, výdrž baterií se zlepšuje, při sekání nemusíte dávat pozor na kabel a také kvalita sečení bývá lepší než u obvykle levnějších elektrických modelů.

Tento fakt reflektujeme v aktuálním testu. Prověřili jsme schopnosti celkem 27 sekaček, z toho 18 bateriových a devíti benzínových. Dvě akusekačky se poněkud vyjímají. Husqvarna LB 144i je lehký mulčovací stroj bez sběrného koše. Stiga Aero 132e Kit je vznášedlová sekačka – není vybavena kolečky a při provozu se skutečně vznáší na vzduchovém polštáři nad trávou. Výrobce ji doporučuje hlavně pro použití na menších a méně náročných trávnících, zároveň se ale na svém webu chlubí neuvěřitelnou silou – o to více nás zajímalo, jak si povede ve srovnání s konvenčními bateriovými modely.

Co v recenzích rotačních sekaček běžně nenajdete

Na testech sekaček spolupracujeme s renomovanou laboratoří, která patří k evropsky nejvýznamnějším institucím věnujícím se výzkumu a vývoji travních ploch. Sekačkám dopřáváme rovné podmínky, všechny podstupují totožný testovací program. Snažíme se, abychom v rámci zkoušek zahrnuli všechny parametry, které jsou pro spotřebitele důležité.

Všechny sekačky podstoupily zkoušky sečení na různých površích. Hodnotila se snadnost obsluhy, hlučnost, kvalita zpracování nebo bezpečnost. Měřila se spotřeba benzínu, respektive elektřiny a u akusekaček se známkovala výdrž baterií. Podrobný popis zkoušek najdete po kliknutí na tlačítko Jak testujeme.

Perličky z testu sekaček

Příjemně překvapily výkony sekaček na vlhkém trávníku. Na přerostlém trávníku už byly problémy častější, a to výhradně mezi modely poháněnými baterií. Hned osm dostalo dostatečnou známku. Sekačky se spalovacími motory byly velmi dobré, případně alespoň dobré.

Spotřeba pohonných hmot nebo energie zřejmě není prvním parametrem, o kterém při výběru nové sekačky uvažujeme. Zejména na velkých zahradách a při pravidelném sečení nicméně provozní náklady mohou být znát.

Spotřebu testovaných sekaček si srovnejme na modelovém příkladu. Představte si, že máte rovinatou zahradu o výměře 500 m2. Řekněme, že 1 kWh elektrické energie vyjde na 4,50 Kč a litr benzínu Natural 95 38,50 Kč.

U většiny bateriových sekaček se spotřeba pohybovala hluboko pod 0,5 kWh, většinou jsme tak rozdávali velmi dobré a dobré známky. Nejhorší sekačky však byly třikrát žíznivější. Poměrně značné rozdíly jsme zjistili i u sekaček na benzín.


akumulátorové sekačky (porovnat)

benzínové sekačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Travní sekačky (84 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Přihlásit