Test obsahu lepku v bezlepkových potravinách 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2024

Když saháme po bezlepkových potravinách, spoléháme na to, že v nich lepek skutečně chybí. Aby byla důvěra podložena fakty, provedli jsme jednoduchý test obsahu lepku. Na kontrolu jsme poslali 29 výrobků zahrnujících náhražky mouky, sušenky a kukuřičné chlebíčky. Většinou vyhověly. Ukázalo se však, že pokud se etiketa zmiňuje o stopách lepku, nelze nad tím mávnout rukou.

Co také testujeme?

Problematice bezlepkových potravin jsme se věnovali i v testu bezlepkových chlebů.

Pro někoho je bezlepková strava jedinou možností, jak předcházet zdravotním potížím, pro jiné je to dobrovolná volba životního stylu. Pro obě skupiny spotřebitelů jsme připravili test bezlepkových potravin. V supermarketech, drogeriích, e-shopech i prodejnách zdravé výživy jsme nakoupili 29 vzorků bezlepkových moučných směsí, sušenek a kukuřičných plátků. Do laboratoře jely s jednoduchým zadáním: skutečně neobsahují lepek?

Bezlepková výživa: Co to znamená?

Lepek neboli gluten je bílkovina nacházející se v obilninách, jako jsou pšenice, ječmen, žito a oves. Přestože je součástí lidského jídelníčku již 10 000 let, řadě konzumentů způsobuje zdravotní potíže. Nejčastěji se zmiňují celiaci, jejichž tělo reaguje na lepek zánětem střevní sliznice. Nepříjemné problémy gluten však vyvolává i u alergiků či těch, kteří trpí jinou nesnášenlivostí lepku. Jediným řešením těchto problémů je eliminace lepku z jídelníčku.

Výběr správných bezlepkových potravin: Jak na to?

Pokud se vás bezlepková strava týká, je důležité vědět, jak vybírat správné potraviny. Prvním krokem je čtení etiket. Potraviny označené jako „bez lepku“ musejí splňovat předepsané limity, což znamená, že obsah lepku nesmí překročit 20 mg/kg. Navíc můžete hledat speciální logo s podobným významem. Nejznámějším je „přeškrtnutý klas“, který bezlepkovým výrobkům uděluje asociace AOECS.

Druhou možností je zvážení přirozeně bezlepkových potravin. Příkladem mohou být pekařské výrobky z kukuřičné nebo rýžové mouky. Pamatujte však, že i při výběru těchto potravin je důležité číst etikety a vyhnout se případným kontaminacím lepku během výroby.

Pozor na stopy

V testu bezlepkových potravin jsme prověřili 29 výrobků různých značek. Zastoupení v testu měli zavedení výrobci speciální výživy, jako jsou společnosti Schär, Racio či Bona Vita. Doplnily je i výrobky privátních značek obchodních řetězců Lidl, Kaufland, Albert, dm drogerie či Rossmann. Test především ukázal, že nelze brát na lehkou váhu upozornění na možný výskyt stop lepku.


bezlepkové moučné směsi (porovnat)

kukuřičné plátky a tyčinky (porovnat)

bezlepkové sušenky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Bezlepkové potraviny (29 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2024


Přihlásit