dTest: Dobročinnosti ano, naivitě ne

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 21.12.2023   

Naše společnost je, stejně jako jiné společnosti na celém světě, založená na mezilidské solidaritě. V předvánočním období dostávají spotřebitelé do schránek obálky různých organizací, které potřebují pro svou činnost ve prospěch zdravotně, sociálně či jinak znevýhodněných osob finanční příspěvky. Srdce adresátů jsou obvykle otevřenější než jindy a pokud je v obálce i malý dárek, cítí spotřebitelé potřebu tento dárek opětovat. Není na tom nic špatného, jenom je potřeba marketingu dobročinnosti správně rozumět a své peníze darovat těm organizacím, které poskytují dárcům dostatek ověřitelných informací.

Také si vyčítáte, když nepřispějete organizaci, která vám zaslala obrázek malovaný hendikepovanými, plátěnou tašku ušitou ve chráněné dílně nebo aspoň propisku s obrázkem? Dárky jsou obvykle doplněny příběhem zdravotně nebo sociálně znevýhodněné osoby a prosbou o příspěvek. „Vyčítáte si správně, protože máte srdce a neštěstí druhých se vás dotýká,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a doplňuje: „Dárek ve vás vyvolá potřebu obdarování opětovat, protože vaše svědomí vám nedovolí profitovat na sociálně a zdravotně potřebných.“ Je to do jisté míry ospravedlnitelný kalkul neziskových organizací a nadací s emocemi dobrých lidí, protože vybrané peníze nakonec většinou pomáhají potřebným a bez těchto peněz by nebyly možné různé projekty nebo nákup pomůcek pro tyto účely.

Ze spotřebitelského práva (tedy ze vztahu podnikatel – spotřebitel) je známé pravidlo o plnění bez objednávky. Zákon říká: „Plnil-li podnikatel spotřebiteli něco bez objednávky a ujal-li se spotřebitel držby, hledí se na spotřebitele jako na poctivého držitele. Spotřebitel nemusí na své náklady podnikateli nic vracet, ani ho o tom vyrozumět.“ Podobný přístup můžeme zaujmout i k drobným dárkům organizací a nadací. „Je svobodným rozhodnutím odesílatele vám dárek zaslat a vy jste zase svobodní ve svém rozhodnutí s dárkem naložit podle své potřeby a rozhodnout se jeho žádosti o dar vyhovět či nikoliv,“ říká Eduarda Hekšová.

Pokud začnete o prosbě o peněžní dar uvažovat, sežeňte si o dané organizaci co nejvíce informací. „Organizace, které si zaslouží vaši důvěru, o sobě zpravidla sdělují dostatek informací a svoji činnost dokumentují. Můžete se s nimi spojit a obvykle se můžete dozvědět i to, jaký je jejich rozpočet a jaká část získaných prostředků je věnována na administrativu,“ radí Eduarda Hekšová a varuje: „Pozor si ovšem musíte dávat na ty organizace, o nichž nejsou žádné informace k dispozici, jsou neúplné nebo před kterými ostatní osoby varují. Určitě nechcete podporovat podvodníky, kteří dary využívají k vlastnímu prospěchu.“ Potenciální dárci tak musí vynaložit určité úsilí k zjištění informací o adresátovi daru. Pomocníkem při darování může být i srovnání darovacích portálů, které dTest provedl před třemi roky. „Dobročinnost je obdivuhodná, chvályhodná a je potřeba jí podporovat a vítat, nenechme se však ovlivňovat nad míru, kterou jsme ochotni akceptovat a nebuďme naivní. Ať z našeho daru mají prospěch jen lidé dobré vůle, slabí a potřební,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Máte-li spotřebitelské dotazy, můžete se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

Kontakt pro média:
Lucie Korbeliusová, media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit