Test digestoří 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2024

Při vaření se do místnosti uvolňuje pára, mastnota a někdy i nepříjemný zápach. Aby to v kuchyni nevypadalo jak u rybníčku Brčálníku, povoláváme na pomoc digestoř neboli odsavač par. Vyzkoušeli jsme jich více než 30 včetně výsuvných, podvěsných, komínových či ostrůvkových. Narazili jsme jak na kvalitní, tak i méně účinné odsavače.

Testy odsavačů par v dTestu patří ke stálicím. Digestoř by měla být součástí každé kuchyně, kterou zbavuje zápachu, par i mastnoty vznikající při vaření. V našich testech se snažíme zaměřit na ty nejoblíbenější kategorie, abychom vyhověli co největšímu počtu spotřebitelů. V tabulce tentokrát najdete výsledky více než 30 produktů.

Největší zastoupení má nejpopulárnější skupina, kterou jsou komínové digestoře. Umisťují se na zeď nad varnou desku a jejich odtahové potrubí je schováno za kovovým krytem, který připomíná komín. Jeden testovaný výrobek spadá mezi nástěnné digestoře – jde v podstatě o designovou variantu komínových.

Co v recenzích digestoří běžně nenajdete

Digestoře jsou v českých domácnostech častěji používány v režimu odtahu. Této variantě se také věnuje podstatná část aktuálního testu. Pokud ale nemáte možnost nechávat páry vyvádět z objektu ven, mohly by vás zaujmout i výsledky recirkulace, kdy se nasátý vzduch prohnaný přes filtr vrací zpět do místnosti.

Perličky z testu digestoří

Rozdíly v účinnosti absorpce mastného aerosolu byly značné, využili jsme kompletní známkovací škálu. Leckdo by možná očekával, že velký vliv bude mít konstrukce digestoře, tento předpoklad se ale v praxi zásadně neprojevil.

Nejlepší digestoř pohltila takřka 90 % mastnoty, nejhorší pak méně než 30 %. Jde o vůbec nejhorší zaznamenaný výsledek za dobu, co digestoře testujeme..

Některé odsavače mohou být v provozu značně hlučné. Zkoušce hlučnosti jsme proto přisoudili poměrně velkou, 25% váhu na celkovém hodnocení. Metodologii jsme založili na normách ČSN EN 60704-1:2010 a 60704-2-13:2016. Stejně jako v mnoha jiných testech domácích spotřebičů se také v případě digestoří známkuje jak maximální hlučnost, tak i subjektivní vnímání hluku člověkem.

Pokud máte při vaření rádi klid třeba na poslouchání rádia nebo televize, případně se v průběhu kuchtění často s někým bavíte, budete mít dost zúžený výběr. Rozptyl v hlučnosti byl přitom bez nadsázky propastný - pohyboval se od necelých 48 po více než 71 dBA.


komínové a nástěnné digestoře v režimu odsávání (porovnat)

ostrůvkové digestoře v režimu odsávání (porovnat)

podvěsné digestoře v režimu odsávání (porovnat)

vestavné a výsuvné digestoře v režimu odsávání (porovnat)

komínové digestoře v režimu recirkulace (porovnat)

podvěsné digestoře v režimu recirkulace (porovnat)

vestavné digestoře v režimu recirkulace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Digestoře – režim recirkulace (30 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Digestoře – režim odsávání (43 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Přihlásit