Ovoce jako lék: Grapefruit

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2009

Překvapivě dlouho zůstal grapefruit utajen evropským botanikům i léčitelům.
Objevili ho teprve v sedmnáctém století v pralesích na ostrově Barbados a přiřkli mu poetický latinský název Citrus paradisi. Přestože vědecké výzkumy poukázaly na řadu jeho léčivých účinků, nepatří mezi oblíbené ovoce. Může za to zejména vysoký obsah chininu, který způsobuje jeho nahořklou chuť. Málokdo však ví,
že chinin je účinnou přírodní látkou při chřipkových onemocněních. Připočteme-li vysoký obsah vitamínu C, jeví se grapefruitová šťáva jako ideální doplněk při léčbě nepříjemné nemoci. Grapefruit obsahuje velké množství kyseliny listové, červené a růžové grapefruity i značné množství karotenoidu lykopenu, který má silné antioxidační vlastnosti. Grapefruitová šťáva je jednou z nejúčinnějších při odstraňování přebytečného vápníku z těla, což zaujme zejména ty, které trápí artritická onemocnění kloubů.
Šťáva však vykazuje nežádoucí interakci s některými léky; na riziko by měl upozornit ošetřující lékař nebo příbalový leták.
Velká pozornost se v posledních letech věnuje komplexu antibiotických a fungicidních látek, které obsahují grapefruitová semínka. Jejich extrakt vykazuje široké spektrum záběru v boji s bakteriemi, viry a plísněmi. Pomáhá zevně při plísňových a infekčních onemocněních (např. afty, akné, plísně nohou a rukou, záněty nehtového lůžka, mykózy, bradavice, lupénka). Vnitřně působí na porušenou mikroflóru v zažívacím ústrojí, při infekcích dýchacích cest, má pomáhat i s gynekologickými záněty, cévními problémy, při léčbě alergií a astmatu, dokonce má i snižovat chuť na sladké.

VYZKOUŠEJTE
Chystáte-li se na jarní očistnou kúru, možná vás zaujme informace, že grapefruitová šťáva obsahuje látky, které velmi výrazně zvyšují vylučování a aktivitu jaterních detoxikačních enzymů.


Přihlásit