Pozor na vysokou zvěř při podzimních jízdách

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.11.2023   

Srážek se zvěří na podzim vždy přibývá. Jezdit opatrně, všímat si okolí, předvídat, bezpečně brzdit a neuhýbat patří k úspěšné strategii, jak takovou nehodu ve zdraví přežít. Nabízíme vám rady americké spotřebitelské organizace Consumer Reports a Policie České republiky.

Podzim je dobou páření vysoké zvěře a její chování se oproti zbytku roku mění. Přibývá srážek se zvířetem – ubližují zvířatům, jsou rizikové pro řidiče a spolucestující a způsobují vysoké materiální škody. Přehled pojistných událostí v USA ukazuje, že v listopadu jsou škody dvakrát větší, než je měsíční průměr zbytku roku. Podle údajů Highway Loss Data Institute jsou nicméně zranění a úmrtí v důsledku srážky se zvířetem výrazné také na jaře a v létě. Na podzim se ovšem dny krátí a povětrností podmínky mohou přinášet větší riziko než v letním období. Zhruba 20 % úmrtí v důsledku podobných nehod ve Spojených státech je způsobeno nárazem vozidla do stromu nebo sloupu u silnice. Kvůli riziku opuštění vozovky nebo ztráty kontroly nad vozem je náhlé vybočení s cílem vyhnout se zvířeti potenciálně nebezpečné. Dodržujte několik základních pravidel.

Upravte rychlost a jezděte pomaleji, zejména za svítání a v podvečer, kdy je vysoká zvěř nejaktivnější. Nezapomínejte však, že ke srážce může dojít v kteroukoli denní nebo noční dobu.

Sledujte dopravní značky a buďte mimořádně obezřetní při jízdě lesními oblastmi. Pokud jimi projíždíte každý den, všimněte si, kde vysokou obvykle vídáte během roku.

Často lze poblíž silnice spatřit záblesk v očích zvířete dříve, než jej zahlédnete celé. Všímejte si těchto signálů a upravte jízdu. Uvidíte-li u silnice zvíře, zpomalte.

Dálkovými světly můžete zvíře, které na vozovku vběhne, oslnit a ono pak zůstane zmateně stát. Proto světla ztlumte na potkávací.

Předvídejte. Když uvidíte jedno zvíře, lze automaticky předpokládat přítomnost dalších jedinců.

V situaci, kdy srážce nelze zabránit, brzděte a držte směr, nevyhýbejte se. Náhlou změnou směru můžete narazit do jiného vozu nebo ztratit kontrolu nad svým vozidlem. Lze tím také zmást zvíře, které prudce změní směr pohybu. Proto bezpečně zpomalte, jak jen to bude možné, a jeďte rovně. Vaše šance nehodu přežít jsou u srážky se zvířetem vyšší než při srážce s dalším vozidlem.

Nezapomínejte se při jízdě připoutat. Bezpečnostní pás velmi snižuje riziko při nehodě. Podle amerických výzkumů většina obětí srážky se zvířetem neměla zapnuté bezpečnostní pásy.

Pokud srazíte zvíře, bezpečně zastavte a řádně zabezpečte a označte místo nehody. Nedotýkejte se zraněného zvířete. Řidič v České republice má povinnost zavolat policii, i když jsou škody malé nebo zvíře uteklo. Vyfoťte místo nehody pro následné jednání s pojišťovnou. Při střetech se zvěří často vznikají vysoké škody na vozidlech, proto je vhodné mít kvalitní pojištění zahrnující také tyto případy, upozornila Policie ČR na svých internetových stránkách.

Přihlásit