Vývar v kostce, prášku nebo gelu nelze podceňovat

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.10.2023   

Dvě třetiny vývarů v kostkách, prášku nebo gelu v rakouském testu získaly velmi dobré nebo dobré hodnocení. Organizace VKI zkoumala zeleninové, kuřecí a hovězí bujóny a soustředila se na složení a informace na obalech.

Do testu byly zařazeny vzorky velkých i privátních značek dostupných v běžné prodejní síti. Z celkem 58 produktů bylo 35 zeleninových, 10 kuřecích a 13 hovězích vývarů. Organických bujónů bylo 34 a 30 zeleninových vývarů mělo veganské složení. Pro hodnocení bylo relevantní složení a nutriční hodnoty vývarů a informace na obalech. Sedm produktů (6 zeleninových vývarů a jeden kuřecí) získalo velmi dobré hodnocení, 32 hodnocení dobré, 7 průměrné a 12 v testu dostalo neuspokojivou známku.

Zeleninové vývary neboli bujóny privátních značek řetězců Lidl (Kania Suppendecken), Spar (S-Budget) a Hofer (Le Gusto) obsahovaly 4–4,5 % zeleniny, klasický vývar řetězce Spar jen 2,7 %, ale ve Spar Natur pur (prášek) jí bylo 40 % a v práškovém zeleninovém bujónu Billa bio dokonce 48 %. Velké rozdíly vykazovaly i vzorky velkých značek, někdy i v rámci produkce jednoho výrobce: konvenční zeleninový vývar Knorr obsahovaly jen 7 % zeleniny, ovšem bio zeleninový prášek stejné Knorr celých 31,5 %.

Obsah soli v testovaných produktech se velmi lišil. 20 vzorků obsahovalo palmový olej, který má horší dopad na životní prostředí než slunečnicový nebo kukuřičný, v několika byl nahrazen bambuckým máslem. Mnoho bujónů privátních i velkých značek obsahuje zvýrazňovače chuti, bez kterých se však takový výrobek snadno obejde. Další výrobci propagují své produkty jako „bez přísad zvýrazňujících chuť“ nebo „bez umělých dochucovadel“, ale produkty obsahují kvasnicový extrakt (s obsahem glutamanu sodného) nebo přírodní aromata, která nemusí pocházet z příslušné zeleniny nebo masa. 

Velké rozdíly byly rovněž v cenách. Za litr vývaru Sonnentor (kostky) spotřebitel zaplatí 0,96 eur, zatímco z nejlevnějšího výrobku lze připravit litr za 0,13 eur.

Bio produkty byly zpravidla dražší než klasické, ale neobsahovaly zvýrazňovače chuti a obsah zeleniny či masa byl většinou vyšší než u běžných výrobků.

Jako výhodná koupě byly vyhodnoceny výrobky s vyváženým poměrem mezi cenou a výkonem. Byly to  zeleninové vývary Knorr Mei Supp'n, Spar Natur pur bio, Dennree bez kvasnic, DM bio, Alnavit bio bezlepkový, Kania a Maggi, kuřecí vývary Alnatura a Maggi a hovězí vývary Spar Natur bio a Maggi.

Přihlásit