Nežádoucí příměsi v šalvějovém čaji mohou škodit

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.9.2023   

Pouze pětina šalvějových čajů v rakouském testu na obsah nežádoucích látek získala podprůměrné hodnocení. Výsledky ukázaly, že označení bio není vždy spolehlivé.

Šalvěj má mít antivirový, antibakteriální a protizánětlivý účinek. Kromě silice jsou nejdůležitějšími složkami listů šalvěje třísloviny (včetně kyseliny rozmarýnové), diterpeny, triterpeny a flavonoidy. Neexistují vědecké studie, které by prokazovaly její účinnost při léčbě zánětů ústní sliznice nebo dalších indikací. Vzhledem ke svému tradičnímu použití však byly čaj nebo extrakt z listů šalvěje uznány Evropskou lékovou agenturou EMA jako podpůrný prostředek. Užívání je omezeno na dva týdny, po kterých je nutné v případě přetrvávání příznaků vyhledat lékaře.

V bylinných čajích jsou opakovaně detekovány tzv. pyrrolizidinové alkaloidy (PA). Jedná se o škodliviny toxické pro játra, které nejsou obsaženy v samotné šalvěji, ale v řadě divokých bylin, které se při sklizni mohou snadno dostat do bylinné směsi. Malé množství může vytvořit vysokou koncentraci PA v čaji. O to důležitější je vytřídění nežádoucích bylin při výrobě. Při pokusech na zvířatech bylo prokázáno, že pyrolizidinové alkaloidy jsou karcinogenní a mutagenní. Německý spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR) proto předpokládá, že mohou být karcinogenní také u lidí. Kromě toho mohou pyrrolizidinové alkaloidy způsobit poškození jater a otravu. V šalvěji se mohou vyskytovat také rezidua pesticidů.

Test spotřebitelské organizace VKI zjišťoval, zda testované vzorky neobsahují zmíněné nežádoucí látky. Bylo do něj zařazeno osm sypaných a sedm sáčkovaných šalvějových čajů. Zkoumal se rovněž obsah esenciálních olejů, což je u bylinných čajů důležitý ukazatel kvality. Například čaj v lékopisné kvalitě musí obsahovat alespoň deset mililitrů silice na kilogram výrobku.

Velmi dobře si vedly tři sypané a jeden sáčkovaný vzorek. Dobrou známku obdržely dva sypané. Bio výrobky nijak neoslnily. Test neprokázal, že by deklarovaná bio kvalita zajišťovala menší množství nežádoucích látek. Nevyhovující hodnocení získaly dva sypané čaje, z nichž jeden patřil k vlastní značce lékárny.

Přihlásit