Jak vybrat vlněné termoprádlo

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.8.2023

Oblečení z merino vlny se chlubí skvělými funkčními vlastnostmi. Pro své téměř zázračné schopnosti se těší velké oblibě. Vlněné termoprádlo oceníte od jara až do zimy, ale ani v létě se neztratí. V tomto nákupním průvodci vám poradíme, na co všechno se při výběru zaměřit.

Merino vlna výborně izoluje a napomáhá termoregulaci a stabilní tělesné teplotě. Když se zpotíte, vlna by měla vlhkost pohltit a udržet vás v suchu. Merino má být antibakteriální a ani po intenzivním nošení příliš nezapáchat. Více se o merino vlně dočtete v boxu níže.

Merino vlna

Merino je druh vlny pocházející ze specifického plemene ovce domácí s totožným názvem. Chová se v horských oblastech ve vyšší nadmořské výšce a chladném podnebí. Ovce merino mají původ pravděpodobně v severní Africe, odkud se ve středověku rozšířily do Španělska a postupně do různých koutů světa. Dnes se chovají především na Novém Zélandu a v Austrálii, odkud pochází většina merino vlny.

Merino vlna je velmi jemná, měkká a při nošení by neměla škrábat ani kousat. Proto se z ní vyrábí například také spodní a funkční prádlo. Oblečení z merino vlny má mít výborné termoregulační vlastnosti. Díky své struktuře vláken by mělo velmi dobře zadržovat vzduch a tím pádem izolovat. V zimě tedy udrží vaše tělo v teple, v létě naopak zabrání přehřívání. Současně s tím by merino vlna měla umět absorbovat do středu svých vláken vlhkost, a tak ji účinně odvádět od těla. Tím, že se vlhkost přesouvá dovnitř vláken, merino pocitově nestudí jako syntetika či třeba bavlna. Zároveň ale déle schne.

Další vyzdvihovanou vlastností je schopnost pohlcovat pachy. Merino triko by nemělo při delším nošení zapáchat tolik jako jiné materiály. Více než jiné látky se tak hodí na dlouhé treky. Ovčí vlna v syrové podobě obsahuje lanolín – mazlavou látku podobnou vosku, která odpuzuje vodu a má antibakteriální schopnosti.

Merino je přírodní materiál, který je biologicky rozložitelný a udržitelný. Jeho nevýhodou je však nižší odolnost a kratší životnost. Pokud chcete nakupovat obzvlášť eticky, můžete zvolit výrobce s certifikáty zaručujícími šetrný chov ovcí.

Merino není levná záležitost

Oblečení z tohoto materiálu si postupně utvořilo pevné místo v nabídce obchodů s outdoorovým vybavením a v mnoha skříních. Pořídit si můžete merinové ponožky, šátky, čepice, termoprádlo, trika či svetry. Merino vlna se také často přimíchává k jiným materiálům a je pak součástí různých dalších oděvů.

Vlněné funkční prádlo je základem šatníku a má široké využití. Jakožto první vrstva odvádí pot a vlhkost od těla, udržuje vás v suchu a teple. Někoho možná překvapí, že merino prádlo je poměrně drahé. Cena termotrika z merino vlny běžně přesahuje dva tisíce korun.

Věnujte pozornost materiálu

První věc, kterou byste měli při nákupu vzít v potaz, je materiál. Můžete vybírat z prádla složeného čistě jen z merino vlny. Narazíte ale také na výrobky s příměsí syntetických materiálů, například polyamidu či polypropylenu. Co k použití směsných materiálů výrobce vede? Důvodů může být vícero. Jedním z důvodů může být snaha o lepší životnost produktu, neboť syntetika je odolnější než přírodní vlna. Kombinace materiálů může cílit také na lepší funkční vlastnosti, syntetika by měla rychleji odvádět pot a vlna zajistit tepelnou izolaci. Roli hraje rovněž cena, neboť umělé materiály jsou levnější než merino. V neposlední řadě může jít také o snahu vytvořit příjemnější materiál, který nebude svědit či kousat (jako hrubá vlna).

Dalším důležitým parametrem je gramáž, tedy množství použitého materiálu a síla úpletu. S rostoucí gramáží by se měla zvyšovat termoizolační vlastnost prádla a na jejím základě můžete určit sezónnost použití, tedy zda se oblečení hodí na léto, zimu či období od jara do podzimu. Námi testovaná merino trika deklarovala od 165 do 220 gramů látky na metr čtvereční. Lze je používat jako základní první (případně jedinou) vrstvu celoročně. Obecně se dá říct, že jako letní poslouží merino s gramáží zhruba do 150 g/m2, celoroční merino má gramáž obvykle okolo 200 g/m2 a vyšší gramáž se pak hodí na zimu.

Merino vás neukousne

Již jsme zmínili nepříjemné kousání či svědění, které bývá s vlnou spojováno. Merino je velmi jemný úplet, který by měl být na dotek měkký, příjemný a nedráždivý. Platí, že čím jemnější vlákno je použito, tím je výsledný oděv komfortnější. Tloušťka vlněného vlákna se udává v mikronech. Merino vlna mívá vlákna o průměru menším než 18 mikronů, která jsou velmi jemná a neměla by kousat.

Při výběru myslete také na praktické vlastnosti, střih a komfort. Hodně v tomto případě záleží na vašich preferencích. U triček můžete vybírat z dlouhého či krátkého rukávu, roláku nebo jiného typu výstřihu. Zaměřte se také na švy, které by měly být ploché a ideálně co nejméně vystouplé, aby vás nikde netlačily.

Vlna vyžaduje péči

Závěrem je dobré zmínit, že o prádlo z merino vlny je třeba se řádně starat. Postupujte podle doporučení výrobce, které najdete na obalu výrobku, visačce či štítku. Při praní v pračce volte program určený na vlnu či jemné prádlo, který pere šetrně při nízké teplotě i otáčkách. Teplota vody by neměla přesáhnout 30 °C, jinak se oděv srazí. Oblečení z merino vlny můžete prát také v ruce ve vlažné vodě. Obecně stačí prát merino méně často. Pokud není vyloženě špinavé, zkuste jej po aktivitě nechat pouze pořádně vyvětrat.

Místo běžného pracího prostředku zvolte raději speciálně určený na vlnu nebo funkční prádlo. V klasickém prášku je totiž enzym likvidující bílkovinné nečistoty. Vlna je ale také z bílkovin a enzymy ji ničí. Speciální přípravky neobsahují látky poškozující vlněná vlákna. Nikdy nepoužívejte aviváž, zvýrazňovače barev či podobné přípravky.

Merino vs. syntetika vs. bavlna

Kdy je nejlepší zvolit prádlo z merina? Na méně náročné aktivity v chladnějším počasí, které trvají delší dobu. Typicky na turistiku a celodenní či vícedenní túry. Při intenzivním aerobním pohybu lépe poslouží funkční prádlo z polyesteru či jiného umělého materiálu, které rychle odvede pot pryč od těla k odpaření a zároveň svižně schne. Bavlna poskytuje nejvyšší pohodlí, ale pouze za předpokladu, že se nezpotíte. Bavlna sice skvěle vsakuje vodu, nedovede ji ale odvádět pryč a při promočení studí a bere tělu teplo. Nejlépe se hodí na volnočasové aktivity. Mokré merino prádlo oproti tomu izoluje lépe, neboť absorbuje vlhkost dovnitř vláken, zachovává pocit sucha a tepla. Můžeme shrnout, že na běh, kolo či jiné intenzivní sportování volte spíš syntetické materiály, na klidnější činnosti v přírodě využijte merino oblečení a bavlnu nechte na doma či do města.

Databáze testovaných výrobků

Vlněná termotrika (12 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2023


Přihlásit